Wcześniactwo groźniejsze dla chłopców

18 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Chłopcy są bardziej narażeni na niepełnosprawność i zgon z powodu przedwczesnych narodzin niż dziewczynki - potwierdziły szeroko zakrojone badania prowadzone przez 35 placówek na świecie. Wnioski ukazały się w piśmie "Pediatric Research".

Chłopcy rodzą się przedwcześnie o 14 proc. częściej niż dziewczynki. Są oni bardziej narażeni są na infekcje, żółtaczkę, wady rozwojowe, mózgowe porażenie dziecięce, a także ślepotę i głuchotę. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że w przypadku dziewczynek rozwój prenatalny następuje szybciej, dzięki czemu nawet przy wczesnych narodzinach płuca i inne organy są lepiej wykształcone - wyjaśnia dr Joy Lawn z London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM).

Kobiety spodziewające się męskiego potomka częściej miewają też problemy z łożyskiem i nadciśnienie tętnicze - dodaje badaczka.

Jak wynika z globalnych danych zebranych przez Fundację Billa i Melindy Gates'ów z 15,1 mln wcześniaków 13 mln nie umiera w pierwszym miesiącu życia. Wśród dzieci, które przeżywają 345 tys. cierpi na umiarkowane lub poważne upośledzenie, a 567 tys. na łagodne upośledzenie. Wcześniaki umierają dziesięciokrotnie częściej w krajach rozwijających się niż w krajach wysoko rozwiniętych.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!