W szpitalu wojewódzkim w Elblągu otwarto nowy blok operacyjny

27 lis 2013 r.

Sala operacyjna - Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Fot. DobreBadanie.pl

W szpitalu wojewódzkim w Elblągu otwarto w środę nowy pawilon, w którym mieści się blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz centralna sterylizatornia. Inwestycja - warta ponad 57 mln zł - została dofinansowana ze środków unijnych.

Nowe skrzydło szpitala ma prawie 11 tys. m kw. powierzchni; dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na pierwszym piętrze zlokalizowany jest blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, osobnymi śluzami dla chirurgów i pielęgniarek, salą wybudzeń i pooperacyjnymi oraz zapleczem. Na wysokim parterze znajduje się oddział anestezjologii i intensywnej terapii a także centralna sterylizatornia.

Wszystkie pomieszczenia wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny, co poprawi możliwości diagnostyczno-lecznicze szpitala, bezpieczeństwo pacjenta i warunki pracy. Rozbudowa kosztowała ponad 57 mln zł, z czego 39 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii Mazur.

Dyrektor szpitala Elżbieta Gelert powiedziała PAP, że jest to jedna z najważniejszych inwestycji w 25-letniej historii placówki. "Dotychczasowy blok operacyjny właściwie nie spełniał już wymogów. Zwiększy się liczba sal operacyjnych i łóżek na oddziale intensywnej opieki medycznej, co pozwoli na pełne zapewnienie potrzeb mieszkańców Elbląga i okolic" - oceniła.

Do końca tygodnia wnętrza nowego skrzydła szpitala będą mogli oglądać mieszkańcy Elbląga w ramach "dni otwartych drzwi". Pierwsze operacje zaplanowano na 2 stycznia przyszłego roku. Będą tu wykonywane zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, chirurgii onkologicznej, urologii, ginekologii, laryngologii, ortopedii i neurochirurgii.

Elbląski szpital, który zatrudnia ponad 1400 osób na 23 oddziałach, był wielokrotnie nagradzany w regionalnych i krajowych konkursach oraz rankingach jakości usług medycznych. Każdego roku hospitalizowanych jest tutaj 35 tys. pacjentów. (PAP) mbo/ pz/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!