Olsztyński NFZ musi zapłacić Poliklinice 8,6 mln zł za "nadwykonania"

27 lis 2013 r.

8,6 mln zł za tzw. nadlimitowe świadczenia medyczne wykonane w 2012 roku musi zapłacić Poliklinice MSW w Olsztynie warmińsko-mazurski oddział NFZ - taki wyrok wydał w środę Sąd Okręgowy w Olsztynie. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Dyrektor przyznał, że NFZ w 2012 roku wypłacił dodatkowe 10 mln zł, zwiększając w ciągu roku kontrakt. Jednak i to okazało się niewystarczające.

"Liczba pacjentów chorujących na nowotwory wzrasta z każdym rokiem. Większa liczba pacjentów trafiających do placówki jest także kwestią lepszej diagnostyki" - przyznał.

Dodał, że z powodu ograniczonych możliwości finansowych wynikających z niewystarczającego kontraktu na świadczenia medyczne, kolejka pacjentów czekających na planowe zabiegi i operacje, wydłuża się. "Czas oczekiwania w zależności od schorzenia wynosi od kilkunastu miesięcy do kilku lat"- dodał.

Dyrektor oddziału warmińsko-mazurskiego NFZ Andrzej Zakrzewski powiedział przed sądem, że każdy szpital musi tak planować zarządzanie kontraktem, by najpierw przyjmować i operować pacjentów w stanach ostrych, ratujących życie a dopiero potem wykonywać zabiegi i operacje planowane.

"System kolejkowy nie jest idealny, ale funkcjonuje w wielu krajach"- powiedział.

Wyrok nie jest prawomocny, ale jak przyznali w rozmowie z PAP dyrektorzy polikliniki i oddziału NFZ nie będą się od niego odwoływać.

"Znamy możliwości finansowe płatnika, poza tym uznał on główne roszczenia, więc nie będziemy składać apelacji od wyroku"- podkreślił dyrektor Chełchowski. (PAP) ali/ abr/ krf/

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!