Kampania ws. HIV i AIDS skierowana do środowisk medycznych w Opolu

27 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Upowszechnienie badań, które mają na celu wykrycie wirusa HIV, zwiększenie wykrywalności i uaktualnienie wiedzy nt. liczby zakażonych – takie są główne cele kampanii społecznej skierowanej do środowisk medycznych, a promowanej w środę przez opolski sanepid.

Kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS, czyli agendy ministerstwa zdrowia, zatytułowana „Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV” rozpoczęła się w listopadzie. W środę, w ramach obchodów światowego dnia AIDS przypadającego 1 grudnia, promowano ją na konferencji prasowej w opolskiej wojewódzkiej stacji sanepidu.

Opolski inspektor sanitarny Anna Matejuk wyjaśniała, że kampania skierowana jest do środowisk medycznych, w szczególności do lekarzy POZ, ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a przez to również do ogółu społeczeństwa. Główne jej cele to upowszechnienie badań na HIV, zwiększenie wykrywalności i uaktualnienie wiedzy nt. zakażeń. „Obecnie medycyna dysponuje takim asortymentem środków, że zakażenie HIV przestaje być chorobą śmiertelną, a staje się przewlekłą. Ale o tym decyduje wczesne wykrycie” – tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że badania powinny być wykonywane na większą skalę, bo osoby nieświadome tego, iż są zakażone, zakażają innych. „Wśród nowo wykrytych zakażeń 75 proc. dotyczyło w ostatnim czasie osób tego nieświadomych, co powodowało rozprzestrzenianie wirusa” – dodała.

Pełnomocnik zarządu woj. opolskiego ds. przeciwdziałania narkomanii Mirosława Olszewska mówiła, że niektórzy lekarze w obawie przed reakcją pacjentek nie sugerują im potrzeby robienia testów na HIV. Apelowała o większą otwartość w tej sprawie: „Warto zadbać o kilkadziesiąt lat życia. Badanie na HIV to nie powód do wstydu, to powinna być profilaktyka” – przekonywała.

Według wojewódzkiej konsultant ds. chorób zakaźnych Wiesławy Błudzin kwestia zakażenia wirusem HIV dotyczy niemal każdej specjalizacji i powinni być na to wyczuleni np. stomatolodzy, laryngolodzy, hematolodzy i onkolodzy. „Pacjenci zakażeni HIV z powodu braku odporności częściej zapadają na różne choroby” – wyjaśniała. „Dlatego, jeśli stwierdza się zakażenia przenoszone drogą seksualną, to powinno się zlecić zrobienie testu na HIV. To samo dotyczy przypadków, zwłaszcza nawracających, np. drożdżyc jamy ustnej, pochwy czy przełyku” - mówiła.

Dodała, że test na HIV powinna też robić każda kobieta w ciąży lub planująca ciążę. Błudzin mówiła, że - według statystyk - 25 do 30 proc. kobiet zakażonych HIV i nieświadomych tego rodzi zakażone dzieci. Jeżeli jednak kobieta bierze leki i jest odpowiednio monitorowana, to ryzyko to spada do 2 procent.

Dodała też, że obecnie w Opolu 34 osoby przechodzą leczenie antyretrowirusowe, stosowane w przypadku wirusa HIV. Pacjenci ci mają od 18 do 62 lat. Większość to mężczyźni.

Z danych zaprezentowanych na środowej konferencji prasowej wynika, że liczba zakażeń HIV w Polsce stale wzrasta. Od 1985 r. do końca sierpnia 2013 r. wykryto w Polsce 17 tys. 219 zakażeń HIV, ale szacuje się że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób.

Pierwszy przypadek HIV w woj. opolskim wykryto w 1986 roku. Z danych opolskiego sanepidu wynika, że od tego czasu do końca września tego roku na Opolszczyźnie stwierdzono 316 przypadków zakażenia HIV, z czego 247 u mężczyzn. W tym samym okresie w woj. opolskim stwierdzono 74 zachorowania na AIDS – w 60 przypadkach dotyczyło to mężczyzn. W analogicznym czasie w Polsce zachorowań na AIDS było 2975. Najwięcej notuje się ich w grupie wiekowej 30-39 lat. Dotyczy to głównie mężczyzn.

Sanepid wyliczył też, że od 1986 roku do 30 września tego roku w woj. opolskim 34 osoby zmarły na AIDS. W Polsce w tym czasie było 1225 przypadków zgonu.

W ramach kampanii „Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV” Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało broszury i ulotki skierowane do lekarzy, pielęgniarek i położnych. Opolski sanepid roześle je do wszystkich swoich stacji powiatowych, a te rozpropagują materiały w środowisku medycznym. (PAP) kat/ bos/ as/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!