Neumann: nie ma zagrożeń dla informatyzacji ochrony zdrowia

28 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Nie zagrożeń dla realizacji projektów związanych z informatyzacją ochrony zdrowia - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dodał, że w pierwszej połowie przyszłego roku powinny zakończyć się testy m.in. e-recept i e-konta pacjenta.

Neumann przypomniał, że obecnie konsultowany jest projekt ustawy o informatyzacji. "Chcemy, żeby testy były prowadzone w oparciu o przepisy, które przygotujemy. Testowanie powinno potrwać około 2 miesięcy" - powiedział.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że do końca sierpnia mają być dostarczone wszystkie produkty związane z informatyzacją m.in.: e-konto pacjenta, e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie, e-zlecenie. Neumann dodał, że w przyszłym roku ma rozpocząć się proces wydawania kart specjalisty medycznego i kart pacjenta. Najpierw karty będą otrzymywać lekarze i pielęgniarki.

Neumann dodał, że po zakończeniu realizowanych obecnie projektów pacjenci zyskają możliwość zapisywania się na wizyty u lekarzy przez internet. Informacje o udzielonych i planowanych świadczeniach medycznych dostępne będą online.

Dzięki realizacji projektu Platforma P1, dokumentacja medyczna będzie prowadzona w formie elektronicznej, utworzony zostanie moduł danych medycznych. Pacjenci otrzymają możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Poradnie będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty.

Pacjent będzie mógł w domu zalogować się i sprawdzić zalecania lekarskie z ostatniej wizyty. Informatyzacja umożliwi też rozwój tzw. telemedycyny. Będzie można skonsultować diagnozę przesyłając dane bez wizyty w gabinecie innego specjalisty.

Elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ) wraz z kartą specjalisty medycznego (KSM) umożliwi dostęp do danych o leczeniu pacjenta. Będzie ona elementem systemu "Rejestr Usług Medycznych II", dzięki któremu każdy pacjent będzie miał dostęp do historii udzielonych mu świadczeń medycznych.

Dwa istotne z punktu widzenia pacjentów projekty zostały wdrożone już w tym roku: system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) i Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP).

Od stycznia - dzięki eWUŚ - pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą okazywać dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online na podstawie numeru PESEL, należy jednak mieć ze sobą dokument tożsamości. W sytuacji, gdy system wykaże brak uprawnień, pacjent może złożyć pisemne oświadczenie, że je posiada i na tej podstawie otrzyma świadczenie.

NFZ uruchomił w lipcu ZIP, którego głównym celem jest zwiększenie wiedzy pacjentów na temat kosztów ich leczenia. Projekt integruje cztery aplikacje połączone ze sobą za pomocą mechanizmu logowania oraz wspólnej warstwy prezentacyjnej portalu. Pacjenci mogą sprawdzić m.in. historię swego leczenia od 2008 r., z jakich świadczeń korzystali, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. Mogą też uzyskać informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, a także sprawdzić, czy mają uprawnienie do świadczeń.

Ponadto można sprawdzić długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ), a także deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe.

Paweł Rozwód (PAP) pro/ pz/ jra/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!