Ponad 4 mln dzieci przebadano w ramach programu "Słuch noworodka"

28 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Ponad 4 mln noworodków przez dziesięć lat przebadano w ramach programu powszechnych przesiewowych badań słuchu - poinformowali w czwartek w Poznaniu na konferencji prasowej twórcy programu. W ramach badań wykryto wady słuchu u 12 tys. dzieci.

Program obejmuje ponad 98 proc. noworodków. "Dzieci badamy w każdym mieście, w którym się rodzą. Każdy noworodek odbywa takie badania, a każdy lekarz ma obowiązek jego przeprowadzenia. Dzięki temu najczęstsza wada rozwojowa u dziecka jest wykrywana już w drugim dniu życia. Jesteśmy dumni, że udało nam się przebadać tak dużą liczbę dzieci" - powiedział prof. Witold Szyfter, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii UM w Poznaniu, koordynator projektu.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła niezbędny do przeprowadzenia badań sprzęt. W przeciągu dziesięciu lat WOŚP wymienił część sprzętu oraz zapewnił opiekę serwisową. Do tej pory koszt wykonania badań wraz z zakupem niezbędnego sprzętu wyniósł 26 mln złotych.

"Podczas wykonywania badań udało się wykryć 12 tys. noworodków z problemami ze słuchem, a ponad 1200 dzieci z poważną wadą słuchu. Jeśli szybko uda się nam wykryć wadę słuchu, to możemy zareagować i szybko rozpocząć leczenie. To nam się udało" - zaznaczył Jerzy Owsiak, prezes WOŚP.

Badanie trwa ok. 30 sekund i jest nieinwazyjne. "Polega na podaniu do ucha dziecka sygnałów dźwiękowych, które prowokują odpowiedź komórek słuchowych. Ten proces jest rejestrowany. Jeśli ucho nie wysyła sygnału zwrotnego, mamy sygnał, że mamy problem" - tłumaczył prof. Szyfter.

Program powszechnych przesiewowych badań słuchu został stworzony 10 la temu. Do początku listopada przebadanych zostało 4 mln 64 tys. noworodków. Badania są przeprowadzane w 415 oddziałach noworodkowych w całej Polsce.

W czwartek w Poznaniu wyróżnienia otrzymały trzy oddziały szpitalne szczególnie zaangażowane w realizację badań: Oddział Wcześniaków i Noworodków Szpitala Miejskiego w Żorach, Pododdział Noworodkowy w Szpitalu Powiatowym w Rawiczu i Pododdział Oddziału Noworodkowego Szpitala Specjalistycznego im. J.K. Łukowicza w Chojnicach. (PAP) mat/ itm/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!