Leki są zbyt słone

28 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Leki w postaci musujących tabletek zawierają zbyt dużo sodu – ostrzegają brytyjscy lekarze na łamach „British Medical Journal” (BMJ).

Niektóre mające postać rozpuszczalną preparaty (na przykład środki przeciwbólowe czy suplementy) przyjmowane w maksymalnej dawce dostarczają pacjentowi ilość sodu większą od zalecanej dziennej dawki. Potencjalnie może to zwiększać ryzyko nadciśnienia, udaru mózgu i zawału serca.

Zespół doktora Jacoba George z Dundee University przeanalizował wyniki dotyczące 1,2 miliona Brytyjczyków. Znaleziono związek pomiędzy przyjmowaniem musujących tabletek a zawałem serca i udarem mózgu. W porównaniu z osobami przyjmującymi te same substancje czynne w formie pozbawionych dodatku sodu zwykłych tabletek, pigułek czy kapsułek, zwolennicy leków musujących byli o 20 proc. bardziej narażeni na zawał, udar czy zgon z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego. Aż siedem razy częściej zapadali też na nadciśnienie, które może prowadzić do udaru i zawału.

Eksperci z British Heart Foundation zaznaczyli, że badania dotyczyły osób przyjmujących leki codziennie przez długi czas – sporadyczne ich używanie nie zaszkodzi zdrowiu.

Wiele tego rodzaju leków sprzedawanych jest bez recepty, toteż stosujące je osoby same muszą dbać, aby nie przekroczyć bezpiecznej dawki. Specjaliści podkreślają, że bez podawania na opakowaniu dokładnej informacji o zawartości sodu w produkcie nie da się określić ilości przyjmowanego z lekami sodu. Wszystkie leki zawierające przynajmniej 1 milimol (23 miligramy) sodu w każdej dawce powinny być odpowiednio oznaczone na opakowaniu.

Leki musujące zawierają substancję zwaną dwuwęglanem sodu. Pomaga ona rozpuszczać się w wodzie i daje efekt musowania, uwalniając dwutlenek węgla. Uwzględnione w badaniu leki zawierały w jednej musującej tabletce od 3 do 18 milimoli sodu. Zgodnie z brytyjskimi przepisami, w przypadku osoby dorosłej nie należy przekraczać dziennej dawki 104 milimoli. Maksymalna dzienna dawka paracetamolu w postaci musującej dostarcza pacjentowi „przy okazji” 148,8 milimola sodu - czyli o ponad 40 proc. powyżej dopuszczalnej dawki. A że trzeba jeszcze uwzględnić zawartość sodu w diecie - w sumie dopuszczalna dawka może być przekroczona bardzo poważnie.(PAP) pmw/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!