Badanie: alkohol przywołuje lepszą stronę naszej osobowości

29 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Picie alkoholu stanowi atrakcyjny sposób radzenia sobie ze stresem, bo powoduje przełączenie osobowości na inny, bardziej adaptacyjny tor funkcjonowania – wynika z badania Joanny Jurczak ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Badaczka sprawdzała, jakie metody sprzyjają chwilowej, korzystnej zmianie tożsamości w stresujących sytuacjach towarzyskich i doszła do wniosku, że najlepiej sprawdza się w tym wypadku alkohol – aż 77 proc. badanych, którzy zdecydowali się posłużyć alkoholem w celu opanowania emocji, doświadczyło pozytywnej przemiany osobowości.

„Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że po wypiciu alkoholu następuje obniżenie lęku, co wpływa na uaktywnienie się subosobowości kojarzonej z pozytywnym obrazem siebie” – mówi Joanna Jurczak.

Uczestnicy badania mieli do wyboru trzy możliwości potencjalnego zwalczania stresu. Mogli sięgnąć po drinka, przestawić się na bardziej pozytywne i praktyczne myślenie, bądź odwrócić swoją uwagę od problemu poprzez próbę zajęcia się czymś innym. Dostępnymi środkami posługiwali się na poziomie wyobraźni.

Okazało się, że chwilową zmianę tożsamości wywoływało zarówno przekierowanie uwagi na inną aktywność, jak i spożywanie alkoholu, ale tylko alkohol umożliwiał przywołanie korzystnej subosobowości i przyjęcie pozytywnego obrazu własnej osoby.

„Młodzi ludzie mogą mieć trudność z krytycznym podejściem do używania napojów procentowych, skoro krótkoterminowo doświadczają bezpośredniej korzyści z jego używania” – zauważa autorka badania.

Joanna Jurczak podkreśla także, że rezultaty niniejszego badania mogą mieć duże znaczenie dla pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi od alkoholu. „Lepsze zrozumienie swoich subosobowości i nauczenie się różnych sposobów kontrolowania, kiedy i które z nich dochodzą do głosu, może ułatwić zaprzestanie używania alkoholu do przełączania się na korzystniejsze części osobowości, aby poradzić sobie w sytuacji trudnej” – mówi.

Jak informuje biuro prasowe SWPS, badanie pt. „Używanie alkoholu jako sposobu regulacji emocji” z wykorzystaniem założeń teorii polipsychizmu zostało przeprowadzone w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem prof. Ewy Trzebińskiej. W badaniu uczestniczyło 80 osób w wieku około 20 lat. (PAP) ooo/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!