Pigułka “dzień po” może nie być skuteczna w przypadku otyłości

29 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Przyjmowana do 72 godzin po stosunku pigułka antykoncepcyjna może nie być skuteczna u kobiet o większej masie ciała - informuje serwis BBC News Health.

Francuska firma farmaceutyczna HRA Pharma ostrzegła, że wytwarzana przez nią "awaryjna" pigułka antykoncepcyjna Norlevo może nie być skuteczna w przypadku kobiet o większej masie ciała. Podobne pigułki wytwarzają również inni producenci.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Edynburskiego wykazały, że lewonorgestrel – aktywny składnik pigułek antykoncepcyjnych typu „dzień po” jest czterokrotnie mniej skuteczny w przypadku kobiet z nadwagą i otyłych (cztery razy częściej zachodzą one w ciążę).

W przypadku kobiet o wadze powyżej 80 kilogramów specjaliści zalecają raczej inne sposoby awaryjnej antykoncepcji – np. specjalne wkładki domaciczne.

Lewonorgestrel ma działanie przeciwestrogenowe - wpływa na endometrium - błonę śluzową jamy macicy, blokując zagnieżdżenie się blastocysty. Tworzy także barierę dla migracji plemników w drogach rodnych i hamuje owulację.

Lewonorgestrel przeznaczony jest do stosowania jako antykoncepcja „awaryjna” – po nieplanowanym stosunku czy gwałcie. Nie powinien być stosowany jako rutynowa forma antykoncepcji ze względu na działania uboczne - zaburza cykl miesiączkowy, powoduje krwawienia, nudności, wymioty, bóle głowy, może uszkadzać wątrobę i sprzyjać powstawaniu zakrzepów.

Prawdopodobnie lek jest absorbowany przez tkankę tłuszczową, co zmniejsza jego poziom we krwi. Możliwe także, że tkanka tłuszczowa działa jak gruczoł wytwarzający żeńskie hormony.

Odpowiednie ostrzeżenia na ulotkach Norlevo mają się pojawić w roku 2014. Nie wiadomo, czy wprowadzą je inni producenci pigułek o podobnym składzie. (PAP) pmw/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!