Doustna antykoncepcja powiązana z rozwojem jaskry

20 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Długoletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwukrotnie zwiększa ryzyko pojawienia się symptomów groźnej choroby oczu - jaskry - zawiadamiają chińscy i amerykańscy naukowcy.

Badacze z University of California, Duke University School of Medicine (USA) i Nanchang University (Chiny) przedstawili na tegorocznej konferencji American Academy of Ophthalmology w Nowym Orleanie wyniki najnowszych badań, które wskazują na to, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych przez okres dłuższy niż 3 lata wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na jaskrę.

Jaskra to niebezpieczna choroba oczu, która objawia się wzrostem ciśnienia w gałce ocznej i w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki. Może grozić całkowitą utratą wzroku.

Wcześniejsze badania dowodzą, że w patogenezie jaskry dużą rolę odgrywa żeński hormon - estrogen.

Niniejsze analizy pozwoliły stwierdzić, iż długoletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby u kobiet powyżej 40. roku życia.

Badanie nie dostarcza informacji na temat bezpośredniego związku przyczynowego między doustną antykoncepcją a zachorowaniem na jaskrę. Wskazuje jednak na fakt, że ten rodzaj antykoncepcji stanowi jeden z czynników ryzyka, do których zalicza się również afrykańskie pochodzenie czy występowanie przypadków choroby w rodzinie.

"Na tym etapie można stwierdzić, że kobiety stosujące doustną antykoncepcję od co najmniej trzech lat powinny być poddawane badaniom na objawy jaskry i ściśle monitorowane przez okulistów, szczególnie jeśli występują u nich także inne czynniki ryzyka" - mówi Shan Lin, jeden z badaczy. (PAP) ooo/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!