Wysokoproteinowe śniadanie lepiej zaspokaja apetyt

17 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety spożywające śniadania o dużej zawartości białka czują się bardziej najedzone w ciągu dnia, a dzięki temu ograniczają wielkość kolejnych posiłków - przekonują naukowcy z University of Missouri-Columbia (USA).

Badacze doszli do wniosku, że poranny posiłek powinien składać się z produktów bogatych w proteiny, jak kiełbaski, czy jajka, bo wtedy skuteczniej zaspokaja apetyt i zapobiega chęci objadania się w porze obiadowej.

Swoją hipotezę sprawdzili na grupie kobiet w wieku od 18 do 55 lat, którym zaproponowano różne wersje śniadania o odmiennej zawartości białka (w wersji wysokoproteinowej było to 30-39 gramów), ale takiej samej wartości kalorycznej (300 kcal) i ilości tłuszczu oraz błonnika. Część uczestniczek została z kolei całkowicie pozbawiona porannego posiłku i otrzymała jedynie szklankę wody.

Naukowcy zarówno przed śniadaniem, jak i po nim (co 30 minut aż do pory lunchu) pytali osoby badane o ocenę natężenia swojego apetytu. Kobiety szacowały poziom swojego głodu, poczucia wypełnienia, czy pragnienia, by coś przekąsić.

Następnie podano wszystkim uczestniczkom obiad, który składał się z pierożków tortellini polanych sosem i poproszono, aby jadły aż poczują się syte.

Okazało się, że kobiety, które uprzednio spożyły bogate w białko śniadanie deklarowały mniejsze poczucie głodu lub chęci podjadania, a większe poczucie sytości po jedzeniu, a ponadto konsumowały mniejsze ilości jedzenia w trakcie obiadu w porównaniu z kobietami po śniadaniu o małej zawartości białka i kobietami, które opuściły poranny posiłek.

"Jedzenie śniadań bogatych w proteiny znacząco zwiększa kontrolę nad apetytem i może pomóc kobietom w uniknięciu objadania się w ciągu dnia" - podsumowuje Kevin C. Maki, współautor badania.

Wyniki eksperymentu zaprezentowano na tegorocznej konferencji Towarzystwa ds. Otyłości, która odbyła się w dniach 11-16 listopada w Atlancie (USA).(PAP) ooo/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!