Chirurgia bariatryczna może odmładzać

17 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Utrata nadmiernej masy ciała na skutek operacji bariatrycznej może przyczyniać się do odwrócenia efektów starzenia się organizmu - informują naukowcy ze Stanford University (USA).

Badacze zaprezentowali na konferencji - w ramach ObesityWeek 2013 - wyniki analiz, które wskazują na to, że pacjenci poddani operacji zmniejszania żołądka doświadczają szeregu korzyści zdrowotnych w ciągu 12 miesięcy od zabiegu.

Korzyści te obejmują zmniejszenie masy ciała, spadek poziomu białka CRP oraz złego cholesterolu LDL, a także wydłużenie telomerów (wyznaczników starzenia się organizmu na poziomie komórkowym).

Przeanalizowano dane dotyczące 51 pacjentów, z których większość (76,5 proc.) stanowiły kobiety o średniej wieku 49 lat i przeciętnej wartości wskaźnika masy ciała BMI wynoszącej 44,3 (otyłość skrajna).

W trakcie roku od czasu przeprowadzenia operacji bariatrycznych zaobserwowano, że pacjenci zrzucili średnio 71 proc. nadmiernej masy ciała, poziom ich białka CRP - miary stanu zapalnego organizmu - spadł o 60 proc. (z wartości 8,3 do 3,6), a poziom insuliny mierzonej na czczo obniżył się z wartości 24 do 6.

Zauważono ponadto redukcję ilości złego cholesterolu LDL i wzrost ilości dobrego cholesterolu HDL.

Rezultaty te pozostają w zgodzie z wynikami poprzednich badań, aczkolwiek niniejsze analizy potwierdziły istnienie jeszcze jednego zjawiska - procesu wydłużania się telomerów u badanych pacjentów.

Zazwyczaj z upływem lat, bądź na skutek przewlekłej choroby, ludzkie telomery ulegają skróceniu. Efekt ten występuje również w przypadku osób cierpiących na otyłość. Możliwość wydłużenia telomerów u pacjentów poddanych operacjom bariatrycznym może zatem świadczyć o tym, że niektóre następstwa starzenia się komórek organizmu są odwracalne.

"Otyłość wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie, powodując przedwczesne starzenie się i skrócenie oczekiwanej długości życia. To jest pierwsze badanie, które pokazuje, że wspierana operacyjnie utrata wagi jest w stanie cofnąć te efekty" - mówi John M. Morton, kierownik oddziału Chirurgii Bariatrycznej na Stanford University. (PAP) ooo/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!