Badacze zaprezentowali na konferencji - w ramach ObesityWeek 2013 - wyniki analiz, które wskazują na to, że pacjenci poddani operacji zmniejszania żołądka doświadczają szeregu korzyści zdrowotnych w ciągu 12 miesięcy od zabiegu.
Korzyści te obejmują zmniejszenie masy ciała, spadek poziomu białka CRP oraz złego cholesterolu LDL, a także wydłużenie telomerów (wyznaczników starzenia się organizmu na poziomie komórkowym).
Przeanalizowano dane dotyczące 51 pacjentów, z których większość (76,5 proc.) stanowiły kobiety o średniej wieku 49 lat i przeciętnej wartości wskaźnika masy ciała BMI wynoszącej 44,3 (otyłość skrajna).
W trakcie roku od czasu przeprowadzenia operacji bariatrycznych zaobserwowano, że pacjenci zrzucili średnio 71 proc. nadmiernej masy ciała, poziom ich białka CRP - miary stanu zapalnego organizmu - spadł o 60 proc. (z wartości 8,3 do 3,6), a poziom insuliny mierzonej na czczo obniżył się z wartości 24 do 6.
Zauważono ponadto redukcję ilości złego cholesterolu LDL i wzrost ilości dobrego cholesterolu HDL.
Rezultaty te pozostają w zgodzie z wynikami poprzednich badań, aczkolwiek niniejsze analizy potwierdziły istnienie jeszcze jednego zjawiska - procesu wydłużania się telomerów u badanych pacjentów.
Zazwyczaj z upływem lat, bądź na skutek przewlekłej choroby, ludzkie telomery ulegają skróceniu. Efekt ten występuje również w przypadku osób cierpiących na otyłość. Możliwość wydłużenia telomerów u pacjentów poddanych operacjom bariatrycznym może zatem świadczyć o tym, że niektóre następstwa starzenia się komórek organizmu są odwracalne.
"Otyłość wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie, powodując przedwczesne starzenie się i skrócenie oczekiwanej długości życia. To jest pierwsze badanie, które pokazuje, że wspierana operacyjnie utrata wagi jest w stanie cofnąć te efekty" - mówi John M. Morton, kierownik oddziału Chirurgii Bariatrycznej na Stanford University. (PAP) ooo/ agt/