Ekspert: polskie dziewczęta wyprzedzają chłopców w inicjacji seksualnej

29 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Niedługo większy odsetek polskich dziewcząt będzie wcześniej niż chłopcy przechodzić inicjację seksualną – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Warszawie prof. Zbigniew Izdebski. Dziewczęta mają już większe doświadczenia w różnego rodzaju kontaktach seksualnych.

Inicjacja seksualna chłopców w wieku 15-16 lat od ponad 20 lat jest na podobnym poziomie. Z prowadzonych również w Polsce międzynarodowych badań Światowej Organizacji Zdrowia - Health Behaviour in School-aged Children - wynika, że odsetek chłopców po inicjacji zwiększył się w tym okresie jedynie o kilku punktów procentowych. W 1990 r. pierwszy kontakt seksualny w tym wieku miało za sobą 17,7 proc. z nich, podczas gdy w 2010 r. – 20 proc.

Z tych samych danych wynika, że odsetek dziewcząt, które w wieku 15-16 lat mają już za sobą inicjację seksualną, wzrósł prawie trzykrotnie. O ile w 1990 r. 5,5 proc. z nich odbyło pierwszy stosunek, to w 2010 r. – 13,7 proc.

Dziewczęta wykazują również większą dynamikę inicjacji seksualnej w grupie wiekowej od 17. do 18. roku życia. W 1990 r. w tym wieku rozpoczęło współżycie 18 proc. z nich, podczas gdy w 2010 r. - 38,5 proc., czyli ponaddwukrotnie więcej. Jeśli chodzi o chłopców z tej samej grupy wiekowej, to w 1990 r. 36 proc. z nich przeszło inicjację seksualną, a w 2010 r. – 45,3 proc.

Prof. Zbigniew Izdebski twierdzi, że wkrótce więcej dziewcząt niż chłopców może przechodzić wcześniej inicjację seksualną, szczególnie tych w młodszej grupie wiekowej 15-16 lat.

Jego raport „Seksualność Polaków 2011” ujawnił, że już teraz w grupie 15-17-latków więcej dziewcząt ma doświadczenia związane z różnego rodzaju stosunkami seksualnymi. Stosunki dopochwowe odbyło 28 proc. dziewcząt i 22 proc. chłopców, seks analny miało za sobą 10 proc., dziewcząt i 2 proc. chłopców, a stosunki oralne – 12 proc. dziewcząt i tylko nieliczni chłopcy. (PAP) zbw/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!