TR i Ruch Młodych: więcej edukacji nt. zapobiegania zarażeniu się wirusem HIV

29 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

O więcej edukacji dotyczącej profilaktyki, wykrywania oraz życia z wirusem HIV zaapelował w piątek Twój Ruch i jego młodzieżówka - Ruch Młodych. Ugrupowania zapowiedziały akcję "Marsz cieni" przeciwko dyskryminacji zarażonych wirusem.

"1 grudnia obchodzimy światowy dzień walki z AIDS; ten dzień jest bardzo ważny ze względu na szerzącą się nadal epidemię tej groźnej choroby. Chcielibyśmy, by ten problem został potraktowany poważnie, zarówno przez ministerstwo zdrowia jak i przez wszystkie organa państwowe, które mogą mieć na to wpływ, m.in. też przez te, które służą edukacji" - powiedział rzecznik TR Andrzej Rozenek na piątkowym briefingu przed warszawskim kuratorium oświaty.

Przekonywał, że wyjątkowo ważne jest dbanie o profilaktykę tak, by młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają życie seksualne wiedzieli, "z czym to się wiąże". "Chodzi o to, by używali prezerwatyw, by stosowali różnego rodzaju zabezpieczenia i byli o nich informowani" - tłumaczył Rozenek. Zdaniem TR edukacja w tym zakresie nie jest wystarczająca.

O zwiększającej się liczbie zarażonych mówił Grzegorz Sikora z Ruchu Młodych. "Statystycznie każdego dnia dwie osoby dowiadują się, że są zarażone wirusem HIV, co daje ponad 700 osób rocznie, które są zdiagnozowane. Ale 70 proc. zarażonych nie wie o tym, że są nosicielami wirusa. Zatem prawdopodobnie ponad 35 tys. zarażonych nie wie o swojej chorobie" - mówił.

Przekonywał, że wykonanie testu to najlepszy sposób, by upewnić się, czy jest się zdrowym "w sposób bezpieczny, prosty i nie oceniany przez badających". Przypomniał, że w Warszawie są cztery punkty diagnostyczne, gdzie anonimowo i za darmo można wykonać test. "Ale jak mają do tych punktów trafić osoby, które nie wiedzą o ryzyku zarażenia?" - pytał.

Wsparła go inna działaczka Ruchu, Daria Trapszo-Drabczyńska. Mówiła, że co roku w grudniu TR i Ruch Młodych wychodzą na ulice, by edukować młodych, m.in. rozdają prezerwatywy; ponadto organizują happeningi i debaty.

"Naszym zdaniem najlepszym środkiem prewencyjnym jest właściwie przeprowadzona edukacja seksualna lub edukacja zdrowotna w ogóle. Teraz z tą wiedzą jest średnio; jak wynika z badań prof. Izdebskiego z 2011 r. 30 proc. Polaków uważa, że wirusem HIV można się zarazić poprzez podanie ręki czy ukąszenie komara" - mówiła. Zaznaczyła, że problem dotyczy szczególnie młodych, bo do 46 proc. zakażeń wirusem HIV dochodzi wśród grupy 20-25 lat.

"Dlatego dziś jesteśmy przed kuratorium oświaty, dlatego przygotowaliśmy do niego trzy pytania: ile pieniędzy w ostatnim roku kuratorium przeznaczyło na edukację obywatelską dotyczącą sposobów unikania zarażenia HIV, ile godzin lekcyjnych poświęcono w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na zajęcia o jakości życia osób zarażonych i jakie działania podejmie, by pomóc osobom zarażonym" - mówiła Trapszo-Drabczyńska.

Zapowiedziała też, że w ciągu najbliższych dni Ruch Młodych przeprowadzi akcję "Marsz cieni". "Nasi działacze będą pikietować w różnych częściach polskich miast przeciwko dyskryminacji osób zarażonych, które naszym zdaniem są w Polsce traktowane jak cienie" - powiedziała. (PAP) wni/ son/ ura/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!