Choroba Alzheimera może być późnym stadium cukrzycy

29 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Coraz więcej danych wskazuje, że choroba Alzheimera może być w rzeczywistości późnym stadium cukrzycy typu 2 – informuje „New Scientist”.

100 lat temu niemiecki patolog Alois Alzheimer dokonał sekcji 57 –letniej, cierpiącej na demencję kobiety, która zmarła w szpitalu w Kassel. Znalazł w jej mózgu dziwne, włókniste złogi, które wydawały się niszczyć tkankę mózgową od wewnątrz.

Postać demencji nazwana od nazwiska odkrywcy chorobą Alzheimera jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów w dziedzinie zdrowia publicznego. Społeczeństwa się starzeją. Na całym świecie choruje na alzheimera około 35 mln osób, a w roku 2050 przewiduje się potrojenie tej liczby. Większość chorych wymaga kosztownej i wyczerpującej opieki, co w przyszłości będzie kosztować biliony.

Wciąż nie wiadomo, co tak naprawdę powoduje chorobę Alzheimera, ani w jaki sposób uszkadza ona mózg. Nie opracowano sposobów zapobiegania ani leczenia.

Jednak naukowcy znajdują coraz więcej dowodów, przemawiających za hipotezą, że choroba Alzheimera to w rzeczywistości późne stadium jeszcze częstszej choroby – cukrzycy typu 2.

Pozornie to zła wiadomość, jako że na cukrzycę typu 2 cierpi już 270 milionów osób, a ich liczba stale rośnie. Zapadają na nią już nastolatkowie i młodzi dorośli.

Jednak z cukrzycą potrafimy sobie radzić. Jej przyczyną jest przede wszystkim niezdrowy styl życia – otyłość, niewłaściwa dieta i brak ruchu. Dlatego można jej zapobiegać, leczyć, a nawet wyleczyć modyfikując styl życia.

Jest nadzieja, że w podobny sposób dałoby się zapobiegać także chorobie Alzheimera. Co prawda przekonanie ludzi do zmiany stylu życia jest trudnym i niewdzięcznym zadaniem, jednak poziom otyłości w wielu rejonach świata powoli spada (a zarazem rośnie w innych, wraz z poziomem zamożności).

Jeśli związek pomiędzy cukrzycą a Alzheimerem się potwierdzi, będzie jeszcze więcej powodów, aby promować zdrowy tryb życia. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!