Eksperci: zaawansowany rak piersi to problem medyczny i społeczny

29 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Zaawansowany rak piersi, jako choroba nieuleczalna stanowi wciąż duże wyzwanie dla medycyny. Jest to zarazem ogromny problem społeczny, ponieważ jego skutki dotykają nie tylko chorej kobiety, ale i jej rodziny – przypominają lekarze oraz pacjentki.

Eksperci mówili o tym podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Amazonek pt. „Zaawansowany rak piersi”, który w piątek odbywał się w Warszawie.

Jak przypomniał kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii prof. Zbigniew Nowecki rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. W Polsce stanowi 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród pań.

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2010 r. zdiagnozowano go u ok. 16 tys. kobiet, a 5 tysięcy zmarło z jego powodu. Najczęściej wykrywa się go między 50. a 64. rokiem życia, czyli jeszcze w wieku produkcyjnym.

„I choć na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowań na raka piersi, to jednocześnie systematycznie obniża się umieralność z jego powodu, również w Polsce” – powiedział Nowecki. Z danych, które przytoczył wynika, że tylko na przestrzeni pięciu lat – w okresie od 2000 r. do 2005 r. – odsetek pięcioletnich przeżyć (miara skuteczności leczenia w onkologii) pacjentek z tym nowotworem wzrósł w naszym kraju o 2 proc.

Specjalista przypomniał, że choć raka piersi można skutecznie leczyć to 30 proc. pacjentek, które na niego cierpią będzie miało przerzuty - czyli chorobę zaawansowaną - albo już przy pierwszej diagnozie, albo jakiś czas po wyleczeniu zmiany pierwotnej.

„W takim przypadku dobiera się leczenie, które będzie jak najdłużej skuteczne” – podkreślił Nowecki.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii w Warszawie przypomniała, że współczesna medycyna oferuje kobietom z zaawansowanym rakiem piersi wiele możliwości terapii. Stosuje się u nich zarówno metody chirurgiczne, jak i leczenie hormonalne, chemioterapię, radioterapię, leki celowane molekularnie (tj. działające na konkretne receptory czy inne białka w komórkach raka) oraz leczenie wspomagające, np. łagodzące bóle związane z przerzutami do kości, czy działania niepożądane terapii.

Leczenie konkretnej pacjentki dobiera się m.in. ze względu na lokalizację nowotworu, dynamikę jego rozwoju, biologiczne cechy, wiek chorej i jej stan ogólny, występujące u niej inne schorzenia, a także jej sytuację osobistą i zawodową.

„Najlepiej, aby w procesie diagnozowania, leczenia, pielęgnowania i monitorowania stanu pacjentki z rakiem piersi brał udział cały zespół specjalistów, bo to minimalizuje ryzyko popełnienia błędu” – podkreślił prezes Światowego Towarzystwa Chorób Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski.

Jagiełło-Gruszfeld zaznaczyła z kolei, że bardzo ważna jest decyzja i zgoda samej kobiety na daną metodę terapii. „W dobieraniu leczenia istotne jest bowiem również to, by długość życia szła w parze z jego jakością” – podkreśliła specjalistka.

Wprawdzie przyjmuje się, że zaawansowany nowotwór jest nieuleczalny. Jednak dzięki nowym metodom terapii znacznie wydłużyła się długość życia kobiet cierpiących na to schorzenie. Około 25 proc. pacjentek ma szansę przeżyć 5 lat, a 6-10 proc. nawet 10 lat i dłużej, przypomniał Nowecki.

Zwrócił uwagę, że zaawansowany rak piersi wiąże się nie tylko z problemem doboru najlepszego leczenia, które wydłuży czas życia chorej. „Ma on również ogromne konsekwencje społeczne” – zaznaczył onkolog. Wiąże się bowiem z ograniczeniem funkcji rodzinnych, zawodowych i społecznych kobiety ze względu na jej stan zdrowia. Pacjentka i jej rodzina często doświadczają spadku dochodów, borykają się z problemami psychicznymi, jak załamanie, depresja - wymieniał.

Przypomniał, że międzynarodowe badania, w których udział wzięło ponad 1 300 pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi z 13 krajów świata, w tym z Polski, wykazały, że aż 80 proc. z nich odczuwa strach, 66 proc. ma objawy depresji, a 55 proc. czuje się osamotniona (badanie "Community Oncology” w 2010 r.).

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!