Rozpoczyna się Europejski Tydzień Autyzmu

1 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Bezpłatne konsultacje i warsztaty dotyczące diagnozowania i terapii autyzmu, konferencja naukowa, przegląd filmów, koncert i bal charytatywny - to niektóre wydarzenia, towarzyszące rozpoczynającemu się w niedzielę Europejskiemu Tygodniowi Autyzmu.

Tydzień obchodzony jest corocznie w pierwszych dniach grudnia, a jego celem jest m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawa dostępu do usług opiekuńczych dla osób nim dotkniętych.

Organizatorem wydarzeń Europejskiego Tygodnia Autyzmu są placówki i organizacje zajmujące się diagnozowaniem i terapią zaburzeń autystycznych.

W Krakowie, Warszawie i Wrocławiu między 2 a 4 grudnia zorganizują one bezpłatne konsultacje, podczas których rodzice będą mogli dowiedzieć się m.in., gdzie i w jaki sposób można uzyskać diagnozę, jakie terapie będą najlepiej wspierały rozwój dziecka oraz jakie cechy i zachowania powinny zaniepokoić.

Natomiast 5 grudnia w tych samych miastach odbędą się nieodpłatne warsztaty dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką autyzmu – „Niezbędnik rodzica”. Program obejmuje takie tematy jak: pierwsze objawy autyzmu, proces diagnostyczny, dieta dziecka z autyzmem.

W Krakowie oprócz konsultacji i warsztatów odbędzie się także konferencja naukowa oraz przegląd filmów o autyzmie i Zespole Aspergera, koncert i bal charytatywny na rzecz osób z autyzmem, kiermasz i wystawa prac osób dotkniętych tym zaburzeniem.

Działania organizują wspólnie: Fundacja Wspólna Nadzieja, Stowarzyszenie Zacisze, Stowarzyszenie Przyszłość, Centrum Terapii PROMITIS, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1, Centrum Autyzmu w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny.

Więcej informacji o wydarzeniach Europejskiego Tygodnia Autyzmu można znaleźć można m.in. na stronach internetowych Fundacji Wspólna Nadzieja i Centrum Terapii PROMITIS.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, wynikającym z nieprawidłowości w rozwoju funkcji mózgu dziecka. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, porozumiewaniu się i kontaktach społecznych. Odpowiednio wcześnie wykryty i zdiagnozowany może być leczony. Wcześnie rozpoczęta terapia i edukacja prowadzą do osiągania samodzielności, często ujawniają też wyjątkowe zdolności.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Nie ma dokładnych danych co do liczby osób z autyzmem w Polsce. Jednak przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach (w Polsce takich badań nie było), szacuje się, iż osób tych może być ok. 30 tys. (PAP) js/ itm/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!