Jagody lepsze od leków

1 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Jagody są bogatym źródłem polifenoli - fitozwiązków o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych i ochronnych. Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Maine (USA) dostarczają kolejnych dowodów na dobroczynne działanie tych owoców na nasz organizm.

Według autorów badania, opublikowanego w piśmie „Applied Physiology, Nutrition and Metabolism”, regularne i długoterminowe spożywanie jagód może pomóc w zapobieganiu zmianom patologicznym związanym z zespołem metabolicznym, w tym chorobom układu krążenia i cukrzycy.

„Zespołem metabolicznym (ZM) nazywa się grupę powiązanych ze sobą czynników, zwiększających znacznie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy. Do grupy tej należą: otyłość, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, nietolerancja glukozy, insulinooporność i dysfunkcja śródbłonka” - wyjaśnia dr Dorothy Klimis-Zacas z Zakładu Żywności i Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Maine, współautorka badania. Jak dodaje, zespół ten dotyka około 37 proc. dorosłych mieszkańców USA.

„Istnieje jednak wiele substancji, występujących naturalnie w żywności, którą spożywamy, mogących potencjalnie zapobiegać zespołowi metabolicznemu, a tym samym zmniejszać zapotrzebowanie na leki i interwencje medyczne” - tłumaczy Klimis-Zacas.

„Już wcześniej mój zespół udowodnił, że jagody - z natury bardzo bogate w polifenole - wywierają korzystne działanie na układ krążenia szczurów z problemami naczyniowymi i nadciśnieniem tętniczym - opowiada badaczka. - Nasze najnowsze odkrycia pokazują, że podobne korzyści jagody wywierają na zdrowie otyłych zwierząt cierpiących na szczurzy odpowiednik zespołu metabolicznego”.

Jedną z charakterystycznych dla ZM cech jest tzw. dysfunkcja śródbłonka, prowadząca bezpośrednio do miażdżycy. Eksperyment naukowców z Maine wykazał, że spożywanie dwóch filiżanek jagód dziennie (już po przeliczeniu na dawki ludzkie) przez okres ośmiu tygodni przyczyniało się do poprawy stanu ścian naczyń krwionośnych, ulepszenia przepływu krwi i regulacji ciśnienia.

„Udowodniliśmy także, że jagody wyciszają trwający przewlekle w organizmie stan zapalny, poprawiają nieprawidłowy profil lipidowy i regulują ekspresję genów powiązanych z zespołem metabolicznym - wymienia dr Klimis-Zacas. - Wszystko to dowodzi, jak wielki potencjał tkwi w tych małych owocach”. (PAP) kap/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!