Następstwa urazu głowy zależne od fazy cyklu miesięcznego

15 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety, które doznały wstrząśnienia mózgu w ciągu dwutygodniowego okresu poprzedzającego wystąpienie menstruacji, wolniej dochodzą do zdrowia - zawiadamia "Journal of Head Trauma Rehabilitation".

Naukowcy z University of Rochester (USA) zauważyli, że doświadczenie urazu głowy podczas fazy lutealnej (przedmenstruacyjnej) wiąże się z gorszym samopoczuciem fizycznym i psychicznym kobiety po upływie miesiąca od rozpoczęcia leczenia.

Znacznie szybsza rekonwalescencja następuje u pacjentek, które zostały ranne w ciągu trwania wcześniejszej fazy cyklu (folikularnej), bądź na co dzień stosują tabletki antykoncepcyjne.

Wyniki badania są zgodne z wieloletnimi obserwacjami lekarzy, którzy od dawna zastanawiali się, dlaczego kobiety po urazie głowy mają większe ubytki poznawcze, gorsze czasy reakcji, częstsze bóle głowy, dłuższe epizody depresyjne i generalnie wolniej dochodzą do zdrowia niż mężczyźni, a różnice te są widoczne szczególnie u pacjentek w wieku prokreacyjnym.

Teraz wiadomo, iż za niekorzystne efekty może odpowiadać gwałtowny spadek poziomu progesteronu w organizmie na skutek urazu.

Jedna z badaczy, Kathleen M. Hoeger, przekonuje, że uderzenie w głowę jest wydarzeniem wywołującym stres, który może spowodować zatrzymanie działania przysadki mózgowej - narządu produkującego hormony. Nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki powoduje z kolei nagły spadek poziomu estrogenu i progesteronu, zwłaszcza podczas fazy lutealnej, charakteryzującej się naturalnie wysokim poziomem tych związków.

Szok spowodowany niedoborem progesteronu prowokuje wystąpienie nieprzyjemnych efektów, jak nudności, bóle głowy i problemy z koncentracją i może tłumaczyć wolniej postępującą rekonwalescencję u niektórych kobiet.

Hipoteza wyjaśnia również, dlaczego pacjentki ranne podczas fazy folikularnej (w ciągu dwóch tygodni po wystąpieniu menstruacji) oraz przyjmujące tabletki antykoncepcyjne nie są narażone na tak poważne konsekwencje.

U kobiet w fazie folikularnej poziom progesteronu jest naturalnie niski, więc w wyniku urazu głowy nie następuje gwałtowny spadek ilości hormonu. Tymczasem cykle kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne są regulowane przez inne hormony, które tylko naśladują działanie progesteronu, nie są więc podatne na zmiany jego poziomu. (PAP) ooo/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!