Nowe wytyczne w sprawie statyn

15 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Zgodnie z nowymi zaleceniami obniżające poziom cholesterolu we krwi statyny powinien przyjmować co trzeci dorosły Amerykanin – informuje serwis „BBC News/Health”.

Nowe zalecenia – pierwsze od dziesięciu lat – zostały wydane przez American Heart Association oraz American College of Cardiology. Po raz pierwszy dotyczą nie tylko osób zagrożonych zawałem, ale również udarem mózgu.

Obowiązujące zalecenia mówią, że statyny powinny przyjmować osoby, w przypadku których całkowity poziom cholesterolu przekracza 200 mg/dl, zaś „złego” cholesterolu LDL jest wyższy od 100. Natomiast nowe zalecania w znacznie mniejszym stopniu koncentrują się na liczbach. Biorą za to pod uwagę czynniki takie jak wiek, płeć i rasa.

Uwzględniono na przykład, że Afroamerykanie są bardziej zagrożeni udarem mózgu.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, statyny powinny przyjmować osoby chore na serce, mające poziom cholesterolu 190 lub więcej z przyczyn genetycznych, starsze osoby z cukrzycą typu II oraz osoby starsze, w przypadku których dziesięcioletnie ryzyko choroby serca przekracza 7,5 proc.

Wszystkim osobom dorosłym specjaliści zalecają dietę opartą na warzywach, owocach i produktach z pełnego ziarna oraz umiarkowane lub intensywne ćwiczenia fizyczne trzy do czterech razy w tygodniu.

Jak twierdzą specjaliści, 33 miliony Amerykanów - 44 proc. mężczyzn oraz 22 proc. kobiet - spełnia warunki ujęte w nowych zaleceniach. Zgodnie z dotychczasowymi zaleceniami powinno je przyjmować 15 proc. dorosłych.

Choć około połowy ekspertów uczestniczących w przygotowaniu zaleceń miało finansowe powiązania z producentami leków, kierujący pracami twierdzą, że nikomu z nich nie pozwolono głosować w tej sprawie, a ustalenia są oparte na solidnej wiedzy. „Jest rzeczą niemal niemożliwą znalezienie dużej grupy ekspertów na tym polu, niemających powiązań z przemysłem” - powiedział agencji Associated Press dr George Mensah z American Heart Association.

Wiele patentów dotyczących popularnych statyn już wygasło, a ich generyczne wersje można obecnie tanio kupić.(PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!