NFZ: już pół miliona polskich pacjentów ma konto w ZIP

14 lis 2013 r.

DobreBadanie.pl

W czwartek o godz. 9.55 Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 500 tysięcznemu pacjentowi pakiet dostępowy do Zintegrowanego Informatora Pacjenta - poinformował Fundusz. System ZIP działa od 1 lipca tego roku.

"W ciągu zaledwie pięciu miesięcy pół miliona Polaków skorzystało z możliwości założenia sobie internetowego konta w NFZ" - podkreśliła prezes NFZ w informacji przesłanej PAP.

"Oprócz tego, że chcemy ułatwić życie pacjentom, realizujemy również swój obowiązek ustawowy, tj. informowanie pacjentów o udzielonych im świadczeniach i kosztach" - dodała.

Jak przypomniała, "dzięki systemowi można sprawdzić, u którego lekarza, pielęgniarki czy położnej jesteśmy zapisani i ile za to zapłacił NFZ, gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę i ile Fundusz dopłacił do leku lub gdzie się leczyć bezpłatnie". Ponadto można znaleźć informację o realizacji złożonego w NFZ wniosku do sanatorium oraz o tym, kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego. Pacjenci zyskali też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.

"W ciągu najbliższych miesięcy planujemy rozszerzenie funkcjonalności ZIP dla osób poniżej 18. roku życia oraz programy profilaktyczne" - zapowiedziała Pachciarz.

Login i hasło do ZIP pacjenci mogą uzyskać w wojewódzkich oddziałach i delegaturach NFZ, a także w mobilnych punktach NFZ tworzonych na kilka dni np. w urzędach samorządowych lub wyższych uczelniach. Uzyskanie indywidualnego loginu i hasła zajmuje zaledwie kilka minut.

Zintegrowany Informator Pacjenta jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez NFZ. Dzięki ZIP można sprawdzić historię leczenia w ramach NFZ - z jakich świadczeń pacjent korzystał, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. ZIP pozwala także zweryfikować status własnego ubezpieczenia oraz dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest skierowanie do sanatorium. Przez internet można sprawdzić, w których szpitalach i przychodniach można leczyć się bezpłatnie oraz w jakich godzinach pracuje dany szpital czy przychodnia i jak tam dojechać. (PAP) bpi/ malk/ jbr/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!