Szansa na doustną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej bakterii

12 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Grupa naukowców z wiodących europejskich ośrodków rozpoczęła wspólny, przewidziany na trzy lata projekt, którego celem jest opracowanie szczepionki doustnej przeciwko Clostridium difficile - groźnej bakterii zabijającej dziesiątki tysięcy osób rocznie.

Clostridium difficile to gatunek Gram-dodatnich beztlenowych przetrwalnikujących laseczek. Bakteria ta w naturalny sposób obecna jest w jelicie około 3 proc. dorosłych i 66 proc. dzieci. Jest całkowicie niegroźna dla zdrowych osób, jednak w sytuacjach osłabienia organizmu - szczególnie po niedawno odbytej antybiotykoterapii, która niszczy naturalną florę bakteryjną jelit, może zacząć namnażać się w niekontrolowany sposób, powodując groźne objawy ze strony układu pokarmowego.

Do najczęstszych przypadłości będących skutkiem ataku C. difficile należą: biegunka (często z towarzyszącą gorączką), zapalenie okrężnicy i rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Laseczka jest oporna na działanie większości antybiotyków. Najbardziej narażeni na zakażenie są ludzie starsi, przebywający w szpitalach i domach opieki.

W związku z coraz większą dostępnością antybiotyków i coraz powszechniejszym ich stosowaniem, a także z uwagi na trudne leczenie, choroby wywoływane przez C. difficile zdarzają się coraz częściej (w USA i Europie w ostatnich latach liczba wystąpień wzrosła o 100 proc.). Szacuje się, że u ok. 5-6 proc. chorych dochodzi do powikłań, które prowadzą do perforacji jelit i śmierci. W niektórych grupach pacjentów (głównie u osób po 70 roku życia, schorowanych) oraz przy zakażeniu szczególnie złośliwymi szczepami laseczki śmiertelność może sięgać nawet ponad 25 proc.

Celem konsorcjum kierowanego przez naukowców z Royal Holloway University w Londynie jest opracowanie pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko Clostridium difficile. Badacze chcą, aby był to preparat podawany doustnie, nie w postaci zastrzyków. Jej podstawowym składnikiem mają być nieszkodliwe formy przetrwalnikowe innej bakterii, pełniące rolę nośnika dla antygenów C. difficile.

„Wierzymy, że szczepionka opracowana zgodnie z naszymi założeniami zapewni znacznie lepszą ochronę przed zakażeniem C. difficile i jego nawrotami, niż osiągnięto by poprzez zastrzyki” - mówi prof. Simon Cutting ze School of Biological Sciences przy Royal Holloway University.

„C. difficile stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego i istnieje pilna potrzeba wprowadzenia systemu szczepień ochronnych - dodaje naukowiec. - Cieszę się, że podjęliśmy współpracę w tej kwestii z tak dużą i silną grupą wybitnych ekspertów akademickich i przemysłowych”.

Prace konsorcjum są finansowane przez Unię Europejską. Budżet projektu wynosi blisko 6 mln euro. Pierwsze próby kliniczne szczepionki mają się rozpocząć w ciągu najbliższych 18 miesięcy. kap/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!