W piątek po raz trzeci obchodzimy Dzień „Śniadanie Daje Moc”

7 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Pierwsze śniadanie jest ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci, zarówno fizycznego, jak i umysłowego – przypominają organizatorzy Dnia „Śniadanie Daje Moc”, który w piątek 8 listopada będziemy obchodzić po raz trzeci.

„Odpowiednia dieta zapewnia dziecku sprawność fizyczną, zdolność do nauki i koncentracji. Chroni przed niedoborami energii i składników odżywczych, a także przed rozwojem chorób powstających na tle wadliwego żywienia” – przypomina dyrektor Instytutu Matki i Dziecka (IMiD) w Warszawie dr n. med. Tomasz Maciejewski.

IMiD wchodzi w skład koalicji Partnerstwo dla Zdrowia, która zainicjowała obchody Dnia „Śniadanie Daje Moc” w ramach programu o tej samej nazwie.

W 2010 roku aż 40 proc. dzieci od 11 do 15 lat nie jadło codzienne śniadania przed wyjściem do szkoły. Blisko jedna czwarta młodych ludzi nie spożywała go nigdy, wynika z badań dotyczących zachowań prozdrowotnych młodzieży szkolnej, koordynowanych w Polsce przez dr Joannę Mazur z IMiD.

Badania te są prowadzone we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w 43 krajach Europy i Ameryki Północnej. Polska bierze w nich udział od 1990 r. Co ważne, w badanym okresie polscy naukowcy zaobserwowali niekorzystne zmiany w odżywianiu się dzieci. Na przykład w latach 2002-2010 odsetek uczniów jedzących codziennie śniadanie zmniejszył się o 10 punktów procentowych (do 60 proc.).

Program „Śniadanie Daje Moc”, którego III edycja rozpoczęła się we wrześniu 2013 r., ma propagować wśród dzieci w wieku szkolnym zdrowe nawyki żywieniowe i przyczynić się do redukcji niedożywienia uczniów.

Jak podkreśla dr Maciejewski, program pozwala na bezpośrednie dotarcie do tysięcy szkół podstawowych i najmłodszych uczniów. „Odbywa się to na lekcjach w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez naszych ekspertów. Program pozwala przyswajać ważną wiedzę o odżywianiu i roli śniadania w atrakcyjnej dla dziecka formie” – dodaje.

Jest on skierowany do uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych. Dotychczas przyłączyło się do niego ponad 5 000 szkół z całej Polski.

Badania przeprowadzone przez organizatorów programu pokazują, że wywiera on pozytywny wpływ na zmianę nawyków żywieniowych dzieci. Na przykład 82 proc. uczestniczących w nim uczniów przynosi do szkoły owoce lub warzywa, podczas gdy wśród pozostałych rówieśników odsetek ten wynosi 73 proc. Różnicę widać również w przypadku produktów mlecznych – do szkoły zabiera je ze sobą 45 proc. dzieci objętych programem i 34 proc. pozostałych uczniów. Zmniejszył się natomiast odsetek dzieci, które przynoszą słodycze – odpowiednio 26 proc. w grupie objętej programem i 45 proc. wśród pozostałych uczniów.

Program wpływa też korzystnie na postawę rodziców i ich zaangażowanie w żywienie dzieci. Ponad 50 proc. nauczycieli biorących w nim udział zauważyło takie pozytywne zmiany wśród rodziców uczniów ze swojej klasy, podczas gdy w pozostałych klasach tylko 29 proc. nauczycieli miało takie obserwacje.

Nowością w tegorocznej edycji programu jest konkurs o grant finansowy na działania edukacyjne promujące w szkole prawidłowe odżywianie. Mogą się o niego starać wychowawcy klas razem ze swoimi uczniami i ich rodzicami. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się w regulaminie na stronie internetowej kampanii (www.sniadaniedajemoc.pl).

Kulminacją programu jest jak co roku Dzień „Śniadanie Daje Moc”, w którym dzieci razem z nauczycielem i rodzicami organizują wspólne, pożywne śniadanie w klasach.

W skład koalicji Partnerstwo dla Zdrowia, która jest inicjatorem tego święta oraz programu „Śniadanie Daje Moc” wchodzą - oprócz IMiD – firmy: Danone, Lubella i Biedronka.

Patronat honorowy nad programem objęli: Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz 13 kuratoriów oświaty. (PAP) jjj/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!