Fundacja SYNAPSIS zbiera pieniądze na program wykrywania autyzmu

2 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Ruszyła ogólnopolska zbiórka na pierwszy w Polsce program wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci. Organizator kampanii - fundacja SYNAPSIS - szacuje, że ze wszystkich urodzonych w 2014 r. w Polsce dzieci 1500 będzie miało autyzmu. Większość diagnozę uzyska zbyt późno.

Kampania prowadzona jest pod hasłem "Dziecko Ci nie powie". Zbiórka pieniędzy na uruchomienie programu potrwa do końca grudnia. Można je przekazać wysyłając sms o treści POMOC pod numer 73 565 (koszt 3,69 zł z VAT). Akcję wspierać można także na www.synapsis.org.pl/pomoc/

Radiowa Trójka przekaże na ten cel całkowity dochód z trzech piątkowych aukcji (6, 13 i 20 grudnia) w popołudniowym programie "Zapraszamy do Trójki". Podczas aukcji licytowane będą przedmioty podarowane stacji przez ludzi kultury, sztuki i sportu. Opisy i zdjęcia licytowanych przedmiotów będą dostępne na www.swietabezgranic.pl

Trójka przekaże też na wsparcie programu dochód ze sprzedaży płyt "Święta bez granic 2013".

"Szacuje się, że wśród urodzonych w 2014 roku w Polsce dzieci aż 1500 uzyska diagnozę autyzmu. Niestety u większości rozpoznanie zaburzenia nastąpi dopiero około szóstego roku życia lub później, co znacznie zmniejszy szanse na samodzielne życie" – ocenia prezes fundacji SYNAPSIS dr Michał Wroniszewski, prywatnie ojciec 31-letniego autystycznego Dominika.

Fundacja SYNAPSIS przekonuje, że "wczesna diagnoza i intensywna terapia może prowadzić do poprawy funkcjonowania dziecka z autyzmem w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem". Według jej szacunków może to dotyczyć 10-15 proc. dzieci. U pozostałych szybko zdiagnozowanych i objętych terapią maluchów można znacznie ograniczyć skutki niepełnosprawności. Stąd pomysł uruchomienia pierwszego w Polsce programu wykrywania autyzmu niemowląt i małych dzieci przed 18. miesiącem życia.

Program ma pozwolić wyłapywać niepokojące objawy u dzieci z grup ryzyka. Te grupy to m.in. dzieci, których starsze rodzeństwo, któreś z rodziców, ktoś z dalszej rodziny ma już zdiagnozowane zaburzenia spektrum autyzmu; wcześniaki, szczególnie te z wagą urodzeniową poniżej 1500 gramów; dzieci z ciąż i porodów z powikłaniami; dzieci z opóźnionym rozwojem psychoruchowym.

Według danych SYNAPSIS, 33 proc. rodziców dzieci z autyzmem relacjonuje, że obserwowało niepokojące objawy w rozwoju dziecka przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia. 80 proc. ojców i matek dostrzegało zaś niepokojące symptomy u niespełna dwuletnich maluszków.

Joanna Grochowska, wiceprezes SYNAPSIS i terapeutka specjalizująca się w terapii maluchów, wskazuje, że autyzm jest tak szczególnym zaburzeniem rozwoju, że w diagnostyce podstawowe znaczenie mają informacje od rodziców i bezpośrednia obserwacja dziecka. "To spektrum objawów, które u każdego dziecka mogą wyglądać w różny sposób i mieć różne natężenie. Nie można go zdiagnozować poprzez badania krwi, tomografię komputerową, czy EEG" - podkreśla Grochowska.

Według niej problem polega na tym, że nikt nie chce diagnozować malutkich dzieci, a lekarze i psychologowie nie mając wiedzy o objawach autyzmu u malutkich dzieci odraczają diagnozy, czasem nawet o kilka lat.

Kampanii "Dziecko Ci nie powie" towarzyszy m.in. spot telewizyjny, promujący charytatywny numer sms.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, wynikającym z nieprawidłowości w rozwoju funkcji mózgu dziecka. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, porozumiewaniu się i kontaktach społecznych. Wcześnie rozpoczęta terapia i edukacja prowadzą do osiągania samodzielności, często ujawniają też wyjątkowe zdolności.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Nie ma dokładnych danych co do liczby osób z autyzmem w Polsce. Jednak przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach (w Polsce takich badań nie było), szacuje się, iż osób tych może być ok. 30 tys. (PAP) js/ bos/ ura/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!