Prezes NFZ: w większości województw zakończone negocjacje ze szpitalami

3 gru 2013 r.

dobrebadanie.pl

W 12 na 16 oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zakończyły się już negocjacje ze szpitalami w sprawie aneksów do umów na realizację świadczeń w 2014 r. - poinformowała we wtorek PAP prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Jak podkreśliła Pachciarz, zdecydowana większość umów ze szpitalami została uzgodniona. "Oddziały wojewódzkie NFZ: lubelski, lubuski, łódzki, małopolski, opolski, podkarpacki, podlaski, pomorski, świętokrzyski, warmińsko-mazurski, wielkopolski i zachodniopomorski, zakończyły w 100 proc. negocjacje dotyczące wartości aneksów do umów na realizację świadczeń w 2014 roku. Wobec faktu, że budżet NFZ na 2014 rok jest na takim samym poziomie, jak w roku bieżącym, negocjacje nie należały do łatwych, wymagały wcześniej dogłębnych analiz realizacji tegorocznych kontraktów" - powiedziała Pachciarz.

"Tym bardziej więc należy docenić postawę obu stron - kierujących szpitalami i oddziałami wojewódzkimi Funduszu, dzięki czemu pacjenci mają już na początku grudnia zapewnioną opiekę na 2014 r." - dodała prezes NFZ.

Biuro Komunikacji Społecznej NFZ podkreśla, że tradycyjnie najdłużej trwają negocjacje na Mazowszu, gdzie powinny zakończyć się do 10 grudnia. Podobnie na Dolnym Śląsku. Z kolei w Kujawsko-Pomorskiem i Śląskiem nie uzgodniono jeszcze warunków finansowych z dwoma szpitalami.

Uchwalona jesienią przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych umożliwiła NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów.

NFZ na stałe otrzymał możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami. Za zgodą prezesa Funduszu umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. będą przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Fundusz obecnie zawiera umowy na realizowanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w 2014 r. W ub. tygodniu NFZ poinformował, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zmieni się sposób finansowania POZ w 2014 r. i opublikował zarządzenie w tej sprawie. Część lekarzy zapowiadała, że nie podpisze umów z NFZ na nowych zasadach.

Prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz zapowiadała weryfikację list pacjentów przypisanych do lekarzy POZ i rezygnację z płacenia stawki kapitacyjnej za te osoby, których uprawnień do świadczeń nie potwierdza system eWUŚ. Zapowiadała ponadto, że zamiast dotychczasowego systemu opartego na stałej stawce kapitacyjnej wprowadzony będzie system mieszany - czyli oprócz stałej stawki NFZ zapłaci dodatkowo za niektóre zrealizowane świadczenia np. bilanse dzieci.

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Porozumienia Zielonogórskiego wyrażali opinie, że system eWUŚ nie jest źródłem wiarygodnych danych o aktualnym stanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych i część pacjentów oznaczonych w eWUŚ na czerwono faktycznie jest ubezpieczona. Jak oceniali, w skali kraju system eWUŚ nie wykazuje uprawnień ok. 2,5 mln Polaków. Wyrażali też obawy, że NFZ, nie płacąc za osoby niewykazane w systemie eWUŚ, zabierze więcej, niż odda finansując dodatkowe świadczenia. Część lekarzy zapowiadała, że w związku z tym nie podpisze umów na 2014 r. na nowych zasadach. (PAP) pro/ bpi/ bno/ jra/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!