Zespół doktora Walida Maaloufa z Nottingham University przyjrzał się wynikom terapii 1 517 kobiet, leczonych w ich klinice z powodu niepłodności. W przypadku kobiet pochodzących z mniejszości etnicznych wyraźnie rzadziej udawało się doprowadzić do urodzenia dziecka. Spośród kobiet leczonych w latach 2006-2011 dzieci urodziło 44 proc. białych i tylko 35 proc. kobiet pochodzących z mniejszości etnicznych.
Autorzy nie są pewni, co jest przyczyną tej różnicy. W grę mogą wchodzić czynniki genetyczne, społeczne i środowiskowe. Wszystkie poddane procedurze in vitro kobiety wydawały się być w stanie zdrowia podobnie sprzyjającym utrzymaniu ciąży.
Także wśród mniejszości etnicznych widoczne były różnice - choć nieznaczące statystycznie. Urodzić udało się 21,4 proc. kobiet z Bliskiego Wschodu, 23,3 proc. pochodzących z Afryki i Karaibów oraz 38 proc. z południowo – wschodniej Azji.
Zdaniem naukowców, tego rodzaju badania mogą pomóc w bardziej realistycznej ocenie szans na potomstwo - kobiety pochodzące z mniejszości etnicznych powinny wcześniej starać się o in vitro. (PAP) pmw/ krf/