Pierwsi pacjenci w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie

3 gru 2013 r.

Wizualizacja nowego budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Fot. rewitalizacja.usk-olsztyn.pl

Otwarty w październiku szpital uniwersytecki zaczął przyjmować pacjentów; pierwsza operacja ma się odbyć już w środę - poinformował PAP we wtorek dziekan wydziału nauk medycznych olsztyńskiego uniwersytetu prof. Wojciech Maksymowicz.

W nowych salach będą leżeli pacjenci leczeni dotychczas w starej, przedwojennej części szpitala uniwersyteckiego. Jak powiedział prof. Maksymowicz, nowy szpital przeszedł już większość procedur związanych z odbiorami technicznymi i sanitarnymi. "Po południu powoli zaczniemy przeprowadzać pierwszych pacjentów" - dodał.

Na środę zaplanował przeprowadzenie pierwszej operacji; zabiegowi zostanie poddany młody mężczyzna.

Dotychczas szpital uniwersytecki mieścił się w kilku, zbudowanych jeszcze za czasów pruskich, budynkach przy ul. Warszawskiej w Olsztynie, wydziały kliniczne zlokalizowano też w innych szpitalach m.in. wojewódzkim i poliklinice.

Budowa nowego szpitala trwała niespełna 2 lata, a koszt wyniósł 36 mln zł. 70 proc. kosztów sfinansowano ze środków unijnych, 3 proc. poniósł uniwersytet, a resztę dołożył resort zdrowia.

W nowym budynku docelowo będzie 100 łóżek w klinikach: chirurgii ogólnej i onkologicznej, neurochirurgii, otorynolaryngologii, chorób wewnętrznych, gastroenterologii i hepatologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Maksymowicz zapowiedział, że na każdym z tych oddziałów będą stosowane nowatorskie sposoby leczenia oraz zabiegi, np. katedra, którą kieruje Maksymowicz, będzie prowadziła terapie leczenia stwardnienia rozsianego i stwardnienia zanikowego bocznego z wykorzystaniem komórek macierzystych.

W szpitalu uniwersyteckim będą praktykować m.in. studenci wydziału lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (na pierwszym roku jest ich 200), wydziału pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i dietetyki. (PAP) jwo/ abr/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!