Eksperci: co 20. dziecko trafia do szpitala z powodu rotawirusów

5 lis 2013 r.

Z powodu zakażenia rotawirusami co 20. dziecko w wieku do piątego roku życia trafia do szpitala – podkreślają eksperci. Najskuteczniejszym sposobem, by uniknąć powikłań tej infekcji, takich jak groźne odwodnienie organizmu, jest szczepienie maluchów - przypominają.

„Chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby oraz pobytem dziecka w szpitalu w 90-100 procentach” – powiedziała dr Kotowska. Szczepione maluchy chorują też znacznie rzadziej.

Dzieci należy zaszczepić w pierwszym półroczu życia – zgodnie z zaleceniami między 6. a 24. tygodniem.

„W Polsce nie ma choćby częściowej refundacji szczepień przeciw rotawirusom, nawet dla dzieci z grup ryzyka” – powiedziała dr Kotowska. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych są one zalecane, ale ich koszty muszą w pełni ponieść rodzice. Cały cykl szczepień kosztuje od 600 do 700 zł.

Jak zaznaczyła pediatra, doświadczenia z krajów, w których szczepionki przeciw rotawirusom są stosowane na szerszą skalę wskazują, że nie tylko redukują one liczbę hospitalizacji dzieci zaszczepionych, ale też o 50-60 proc. liczbę pobytów w szpitalu starszych dzieci oraz dorosłych. „Jest to tzw. odporność populacyjna, co oznacza, że na tych szczepieniach korzystają również osoby niezaszczepione” – podsumowała pediatra. (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!