NFZ: zmiany w kryteriach oceny ofert świadczeniodawców

5 lis 2013 r.

dobrebadanie.pl

Wprowadzamy zmiany w kryteriach oceny ofert świadczeniodawców przy kontraktowaniu - zapowiedziała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Premiowane będą czynniki jakościowe: posiadane certyfikaty, kontrola zakażeń wewnątrzszpitalnych oraz racjonalna antybiotykoterapia.

Pachciarz we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie powiedziała, że dotychczas brakowało jasnych kryteriów oceny jakości usług medycznych. Dopiero teraz specjalnie powołany przy NFZ zespół ds. ustalania kryteriów oceny jakościowej ofert wypracował takie kryteria.

Mają być one wdrożone przy ocenie świadczeniodawców w konkursach na kontraktowanie świadczeń prowadzonych w przyszłym roku. "Chcemy o tym poinformować już teraz, aby świadczeniodawcy mieli czas przygotować się do nowych konkursów" - dodała.

Podkreśliła, że NFZ chce wzmocnić jakość jako kryterium oceny oferty, dlatego zmieniona będzie m.in. punktacja za posiadane przez placówkę certyfikaty ISO oraz akredytację ministra zdrowia. "Akredytacja będzie dwukrotnie lepiej premiowana niż certyfikaty, ponieważ jest dedykowana tylko podmiotom medycznym" - wyjaśniła. Dodała, że oceniane przez NFZ będzie nie tylko posiadanie, ale także wysokość punktacji uzyskanej podczas akredytacji.

Ponadto - jak dodała Pachciarz - poprzez specjalne ankiety sprawdzane i dodatkowo oceniane mają być bezpieczeństwo epidemiologiczne pacjenta oraz stosowana antybiotykoterapia. Chodzi o prowadzenie programu kontroli zakażeń szpitalnych, stosowanie procedur profilaktycznych oraz szkolenie personelu, aby ograniczyć liczbę zakażeń wewnątrzszpitalnych, a także stosowanie racjonalnej polityki antybiotykowej. "Jest to związane z rosnącym zjawiskiem lekooporności w wyniku nadmiernego stosowania antybiotyków" - wyjaśniła prezes NFZ.

Te elementy oceny świadczeniodawców mają być wdrożone podczas przeprowadzania przez NFZ konkursów w przyszłym roku. Kolejne elementy oceny, nad których przygotowaniem ma nadal pracować specjalny zespół to m.in. doświadczenie zawodowe, renoma, wyniki leczenia i bezpieczeństwo pacjenta oraz dostępność dla pacjenta.

Prezes NFZ zapowiedziała, że poprzez Zintegrowany Informator Pacjenta pilotażowo będą przeprowadzane ankiety dla pacjentów, którzy zakończyli leczenie w szpitalu, aby dowiedzieć się, dlaczego wybrali daną placówkę oraz jak oceniają przeprowadzone leczenie.

Pachciarz przypomniała, że podpisana kilka dni temu przez prezydenta nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych umożliwia NFZ aneksowanie do końca przyszłego roku wieloletnich umów, które kończą się 31 grudnia tego roku. Jak mówiła, umowy wygasające z końcem tego roku to 60 proc. ogólnej liczby umów, a w części województw - to blisko 100 proc.

Wyjaśniła, że NFZ nie mógłby przeprowadzić nowych konkursów z powodu nieprzygotowania przez resort zdrowia nowych rozporządzeń koszykowych. Stąd nowelizacja umożliwiająca w tym roku aneksowanie. (PAP) bpi/ pz/ jbr/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!