Sejmowa komisja zdrowia negatywnie o zmianie planu NFZ na 2013 r.

3 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Sejmowa komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała we wtorek projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 r. Projekt zakłada wzrost przychodów z dotacji z budżetu państwa na leczenie osób nieubezpieczonych o blisko miliard.

Zmian w planie finansowym NFZ może dokonać minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów po zaopiniowaniu przez sejmowe komisje zdrowia oraz finansów publicznych. Jednak opinie te nie są wiążące. Komisja finansów ma zebrać się w tej sprawie we wtorek wieczorem.

W projekcie prezes NFZ zaproponowała wzrost dotacji z budżetu państwa o 938,7 mln zł na sfinansowanie leczenia osób nieubezpieczonych, ale posiadających prawo do świadczeń np. dzieci, ale także na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych pacjentom za granicą. W planie na 2013 r. na ten cel było przewidziane 217 mln zł, zaś opiniowany projekt przewiduje po zmianie - ponad 1 mld 155 mln zł.

Zastępca prezesa NFZ Wiesława Kłos wyjaśniła, że wzrost ten wynika ze zmiany sposobu weryfikacji prawa pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej, czyli wprowadzenia od stycznia 2013 r. systemu eWUŚ, co skutkowało wzrostem identyfikacji osób, które same nie opłacają składki zdrowotnej, ale mają prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. Chodzi o dzieci, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby bezdomne objęte leczeniem na podstawie decyzji wójta.

Dodała, że potrzeba wzrostu dotacji wynika ponadto ze "zwiększonego zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane na podstawie decyzji prezesa Funduszu poza granicami kraju".

Wiceprzewodniczący komisji Jarosław Katulski (PO) złożył wniosek o negatywne zaopiniowanie projektu i komisja w głosowaniu poparła jego wniosek.

Przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) oczekiwał jasnego stanowiska od ministerstwa zdrowia.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślił, że takiego "stanowiska resortu na chwilę obecną nie ma". "Jesteśmy cały czas w kontakcie i pewnym sporze z ministerstwem finansów" - mówił i dodał: "dopóki nie rozstrzygniemy z ministerstwem finansów tych kwestii, to nie można mówić, że mamy jednoznaczne stanowisko w tej sprawie".

Wysokość budżetowej dotacji na leczenie osób nieubezpieczonych była już przedmiotem sporu między ministerstwem zdrowia, a resortem finansów w trakcie prac nad planem finansowym NFZ na 2014 r. Plan ten zyskał akceptację MZ, ale minister finansów nie podpisał go. Jak wyjaśniał wówczas rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, w przypadku braku akceptacji planu finansowego NFZ przez ministra finansów, Fundusz działa w oparciu o plan przedstawiony ministrowi zdrowia i sejmowym komisjom: finansów publicznych i zdrowia.

Jak mówił wówczas PAP Neumann minister finansów nie zgadza się z wysokością dotacji budżetowej na finansowanie świadczeń udzielonych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci. W planie NFZ na 2014 rok zapisano na ten cel 950 mln zł.(PAP) bpi/ bos/ mow/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!