Symulator operacji serca z puszki po cukierkach

31 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Brytyjski kardiochirurg dr Abdullrazak Hossien wymyślił kieszonkowy symulator operacji serca, który można zrobić z metalowej puszki po cukierkach – informuje serwis ”BBC News/Health”.

Urządzenie pozwalające „na sucho” przećwiczyć operację pnia aorty, przez który z lewej komory serca płynie krew zaopatrująca cały organizm, zostało nagrodzone w konkursie związanym z tegoroczną konferencją kardiochirurgiczną w Wiedniu (EACTS).

Jak twierdzi pracujący w szpitalu w Swansea wynalazca, intensywnie myślał nad swoim wynalazkiem przez ponad pół roku, niekiedy nawet zapominając o posiłkach. Prototyp wykonał we własnym garażu. Koszty niezbędnych materiałów wyniosły tylko około 95 pensów (wystarczyło kupić puszkę cukierków i kawałek syntetycznego materiału udający aortę). "Aby dokonać wynalazku, potrzebujesz wyobraźni i stosu rupieci" – cytuje sławnego wynalazcę Thomasa Edisona dr Hossien.

Szkolący się chirurg może nosić symulator stale przy sobie i ćwiczyć w wolnych chwilach w domu, w pociągu czy w samolocie. Znana firma wytwarzająca sprzęt medyczny podejmie seryjną produkcję wynalazku.

Dołączona płyta DVD prezentuje różne metody operowania – od najprostszych do najbardziej wyrafinowanych. To sprawia, że symulator budzi zainteresowanie zarówno początkujących, jak i zaawansowanych lekarzy.

Nagrodę w wysokości 3000 euro dr Hossien przeznaczył na pomoc humanitarną dla Syrii.(PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!