Paracetamol podczas ciąży może zaszkodzić dziecku

30 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Zbyt długie stosowanie paracetamolu w czasie ciąży może przyczynić się do wad neurorozwojowych u dziecka - wynika z norwesko-kanadyjskich badań opublikowanych przez "International Journal of Epidemiology".

Paracetamol jest lekiem, który w okresie ciąży przyjmowany jest najczęściej. Niewiele jednak badań koncentrowało się na jego długoterminowych konsekwencjach dla dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Hospital for Sick Children w Toronto przeanalizowali prenatalny wpływ paracetamolu na rozwój psychomotoryczny, zachowanie i temperament u trzylatków. W badaniach uczestniczyło około 3 tys. par rodzeństwa.

Pod uwagę wzięto także takie czynniki jak picie alkoholu i palenie papierosów przez matkę, infekcje przebyte przez dziecko, ekspozycja na działanie innych leków oraz czynniki genetyczne.

Porównując dzieci, których matki w czasie ciąży przyjmowały paracetamol z rodzeństwem tej samej płci, które przed narodzinami nie było narażone na działanie tego leku, naukowcy stwierdzili, że ekspozycja na paracetamol przez ponad 28 dni w czasie ciąży była związana z gorszymi zdolnościami motorycznymi i komunikacyjnymi, a także częstszymi problemami z zachowaniem. Zależność ta istniała także (lecz była słabsza) w przypadku dzieci narażonych na działanie paracetamolu przez mniej niż 28 dni.

"Wyniki tych badań umacniają nasze obawy co do długiego czasu stosowania paracetamolu przez ciężarne kobiety z uwagi na negatywny wpływ na rozwój dziecka. Okazjonalne stosowanie leku przez krótki czas nie jest najprawdopodobniej szkodliwe dla potomstwa" - mówi prof. Hedvig Nordeng z Uniwersytetu Oslo, zwracając uwagę na potrzebę kontynuacji badań. (PAP) koc/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!