Otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland SA

13 cze 2012 r.

Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland

13 czerwca 2012 – American Heart of Poland (AHP) oficjalnie otworzyły Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR), jedyne takie centrum badań przedklinicznych i klinicznych w Polsce. W ośrodku tym, najnowsze odkrycia medyczne dostają szansę na bezpieczne przeniesienie z laboratorium do sali zabiegowej, gdzie mogą ratować życie pacjentów dotkniętych chorobami sercowo-naczyniowymi.

Zespół badawczy kierowany przez profesora Pawła Buszmana, docenta Wojciecha Wojakowskiego oraz doktora Krzysztofa Milewskiego zajmuje się w CBR testami nowych urządzeń medycznych, i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Bada się tu m.in. miejscowe podawanie leków w celu leczenia miażdżycy i zapobiegania restenozie, nowoczesne metody zapobiegania uszkodzeniu poreperfuzyjnemu w zawale serca oraz metody regeneracji mięśnia sercowego i naczyń po zawale. Opracowywane i testowane są tu również metody reparacji oraz przezskórnej implantacji zastawek serca, nowe stenty wewnątrznaczyniowe oraz nowatorskie sposoby interwencyjnego leczenia nadciśnienia tętniczego.

CBR AHP posiada własny bank tkanek oraz laboratorium hodowli komórkowych, umożliwiające prowadzenie badań z zakresu regeneracji serca i naczyń.  

Nasze Centrum jest jedynym tak wyspecjalizowanym ośrodkiem w Polsce. W czasie kilkuletniej działalności udało nam się osiągnąć wiele sukcesów. Wprowadziliśmy na rynek pierwsze polskie stenty metalowe (wykonane ze stali nierdzewnej 316L oraz kobaltowo-chromowe) oraz stenty uwalniające leki z biodegradowalnego pokrycia, które były tak samo bezpieczne i skuteczne, lecz jednocześnie wielokrotnie tańsze niż te produkowane za granicą, dzięki czemu mogły trafić do szerokiego zastosowania – powiedział prof. Paweł Buszman, pomysłodawca i współzałożyciel CBR AHP.

Pracownia Doświadczalna AHP powstała w maju 2004 roku,  przy współpracy  młodych lekarzy i studentów oraz instytucji propagujących i rozwijających nowe technologie stosowane w  medycynie. Nadrzędnym celem powołania CBR był rozwój pierwszego w Polsce ośrodka prowadzącego badania z zakresu medycyny translacyjnej. Przekształcenie Pracowni w Centrum Badawczo-Rozwojowe możliwe było dzięki kwocie ponad 18 mln PLN z funduszy unijnych, pozyskanej przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - PO IG 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Dzięki funduszom unijnym przeznaczonym na rozbudowę CBRu, prowadzone przez nas działania będą mogły zostać zintensyfikowane a zakres badań rozszerzony – dodaje prof. Buszman.

Mimo, że od kilku ostatnich lat rozwijane są liczne badania na komórkach i tkankach, wciąż niezastąpione pozostają badania translacyjne.

Nasi naukowcy prowadzą obecnie badania nad kolejnymi innowacyjnymi technikami leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Stenty nowej generacji, „zamykacze” przegród międzyprzedsionkowych, elektroda do czasowej stymulacji serca czy balony pokrywane lekami do stosowania w celu zwalczania restenozy tętnic wieńcowych i obwodowych, to tylko niektóre z nowych technologii, jakie dzięki badaniom translacyjnym prowadzonym w CBR już wkrótce mają szansę wejść do praktyki lekarskiej – informuje dr Krzysztof Milewski, Kierownik Pracowni Doświadczalnej CBR AHP.

CBR AHP to nie tylko najnowsze technologie, ale również zaawansowane programy szkoleniowe oraz staże naukowe dla lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. 

Dzięki współpracy z najbardziej uznanymi ośrodkami w Europie, USA i Azji lekarze mają okazję rozwijać się w profesjonalnym, międzynarodowym otoczeniu. Powoduje to, że nie muszą oni szukać możliwości rozwoju poza Polską – tłumaczy prof. Paweł Buszman.

Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland w Kostkowicach

Wejście główne. Fot. mat. prasowe CBR
Siedziba CBR. Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
Fot. mat. prasowe CBR
 
 
Źródło: Informacja prasowa

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!