W Białymstoku otwarto pracownię nowoczesnej diagnozy onkologicznej

6 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Bardziej precyzyjna diagnostyka onkologiczna oraz planowanie leczenia będą możliwe dzięki uruchomionemu w czwartek w Białymstoku zakładowi do badań ciała skanerem PET.

To pierwsze w regionie urządzenie do pozytonowej tomografii emisyjnej (z ang. PET). Znajduje się w Białostockim Centrum Onkologii (BCO). Na razie jednak za badania na tym urządzeniu NFZ nie będzie płacił, gdyż ma zakontraktowane takie świadczenia w innych regionach. Pacjenci z Podlaskiego, by skorzystać z takich badań w ramach NFZ muszą więc na nie jeździć do innych województw.

Regionalny konsultant ds. medycyny nuklearnej prof. Janusz Myśliwiec powiedział, że dzięki PET można zobrazować to, co nie jest możliwe do wychwycenia w innych badaniach, np. widać zmiany w pracy narządów zanim się tam pojawią zmiany anatomiczne. Można też precyzyjnie ustalać źródła nowotworu, pierwotne zmiany, określić stopień zaawansowania nowotworu. Urządzenie potrafi także wyznaczyć bardzo precyzyjnie miejsce napromieniowania, co jest ważne w leczeniu.

Myśliwiec podkreślił, że badanie PET to najwyższej klasy badanie z zakresu medycyny nuklearnej. Polska znacznie odstaje od innych państw w liczbie takich urządzeń w stosunku do liczby mieszkańców. Np. w Danii przypada 4,5 urządzenia PET na 1 mln mieszkańców, w Polsce to 0,5.

Rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski poinformował PAP, że umowy na rok 2014 na badania PET w Białymstoku nie będzie, a podpisane obecnie umowy na takie badania obowiązują do końca 2014 r. i Fundusz musi się z nich wywiązać. Dębski zaznaczył, że szacunkowa wartość kontraktu na badania PET to kilka milionów złotych, a to oznaczałoby, że przy niezmienionym budżecie na 2014 r. trzeba byłoby wygospodarować te pieniądze kosztem innych świadczeniodawców.

Sprzęt w BCO wstawiła w pomieszczeniach dzierżawionych od szpitala prywatna firma. "Wszędzie w Polsce badania te, ze względu na to, że są kosztochłonne, są refinansowane przez NFZ. Mamy nadzieję, że białostocki oddział NFZ także te badania będzie refinansował" - powiedział dziennikarzom prezes firmy Voxel Jacek Liszka. Dodał, że do czasu ogłoszenia konkursu przez NFZ firma wykona w Białymstoku około 250 bezpłatnych badań. Koszt jednego badania to ok. 4 tys. zł. Badania zaczną się w styczniu 2014.

Pierwsze urządzenie PET w Polsce zaczęło działać w 2003 r. w Bydgoszczy. Obecnie jest 20 takich aparatów w kraju. W północno-wschodniej Polsce jest tylko w Olsztynie. (PAP) kow/ pz/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!