Eksperci: udar mózgu przydarza się też osobom młodym, nawet dzieciom

23 paź 2013 r.

Udar mózgu nie jest tylko chorobą osób starszych, przydarza też osobom młodym, a nawet dzieciom – mówili eksperci w środę na konferencji prasowej w stolicy. Przypomnieli, że w razie wystąpienia objawów udaru zawsze należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

U dzieci o wystąpieniu udaru mogą świadczyć takie objawy, jak napad drgawek, tętnienie ciemiączka u noworodka czy niemowlęcia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia mowy, asymetria twarzy, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, nagłe ogólne osłabienie, wymieniała dr Połatyńska.

Zaznaczyła, że w Polsce w leczeniu udaru nie stosuje się leku trombolitycznego u pacjentów do 15. roku życia.

„Młodszym dzieciom z udarem możemy zaoferować jedynie intensywną, długą rehabilitację. Możemy dbać o ich ogólną kondycję, stabilizować ciśnienie krwi, podawać leki przeciwzakrzepowe, leczyć drgawki, a w przypadku krwotoków zastosować leczenie operacyjne” – oceniła dr Połatyńska.

Niestety, u jednej trzeciej dzieci, u których doszło do udaru mózgu wystąpi on ponownie w ciągu następnych sześciu miesięcy, zaznaczyła.

U dzieci po przebytym udarze bardzo często obserwuje się opóźniony rozwój psychoruchowy, problemy z rozwojem mowy, niepełnosprawność intelektualną. Wymagają one pomocy praktycznie w każdej sferze życia. Po udarach krwotocznych często rozwija się wodogłowie i padaczka poudarowa, którą trudno jest leczyć i która zaburza funkcjonowanie pacjentów, podkreśliła specjalistka. (PAP) jjj/ krf/

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!