Mazowiecki NFZ zaprasza w sobotę po odbiór kart EKUZ

6 gru 2013 r.

dobrebadanie.pl

Mazowiecki NFZ zaprasza osoby planujące zimowe urlopy po odbiór Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument, który uprawnia w nagłych przypadkach do bezpłatnego leczenia w krajach UE, będzie można odebrać w sobotę.

Osoby, które w sobotę między godz. 8 a 16 zgłoszą się do NFZ po odbiór EKUZ, będą mogły także odebrać hasło i login do Zintegrowanego Informatora Pacjentów, a w prezencie otrzymają książkę „Zrozumieć prawa pacjenta”.

Rzeczniczka NFZ Agnieszka Gołąbek poinformowała PAP, że Od 1 stycznia NFZ Mazowsze wystawił już niemal 224 tys. kart EKUZ. To o 57 tys. więcej, niż w tym samym okresie w 2012 r. Tylko w sezonie letnim – od 1 czerwca do 31 sierpnia – NFZ Mazowsze wydał ponad 117 tys. kart.

"Z analiz wniosków o wydanie EKUZ wynika, że hitem sezonu zimowego 2013/2014 będą Austria, Niemcy i Włochy. Latem mieszkańcy Mazowsza najchętniej zabierali EKUZ na wakacje do Chorwacji, Bułgarii i Włoch" - powiedziała Gołąbek.

EKUZ uprawnia w nagłych przypadkach do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Karta jest ważna przez 6 miesięcy.

Na podstawie karty ubezpieczonym w NFZ przysługują świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia. O tym, jakie to świadczenia, każdorazowo decyduje lekarz, biorąc pod uwagę charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w państwie członkowskim UE/EFTA.

Wniosek o wydanie EKUZ można pobrać ze strony www.nfz-warszawa.pl/index/ekuz. Można go wypełnić ręcznie lub zrobić to w wersji elektronicznej. Podpisany wniosek można przesłać pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem. EKUZ zostanie przekazana we wskazany we wniosku sposób – kartę można odebrać osobiście w oddziale bądź delegaturze NFZ Mazowsze lub wskazać adres, na który zostanie przesłana. (PAP) pro/ pz/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!