Chroń swój wzrok cały rok

10 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

30 proc. osób noszących okulary nie zdaje sobie sprawy, że należy się chronić przed promieniami UV również w pochmurne dni – wynika z badań TNS Polska przesłanych PAP. Badanie opublikowano w związku z przypadającym 10 października Światowym Dniem Wzroku.

Organizatorzy kampanii edukacyjnej „Chroń swój wzrok cały rok” zwracają uwagę, że aż 40 proc. ekspozycji na działanie promieniowania UV ma miejsce, gdy nie znajdujemy się w pełnym słońcu.

Co roku 3,2 miliona ludzi na świecie traci wzrok na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Przyspieszają one powstawanie zaćmy - 20 milionów osób rocznie poddawanych jest zabiegowi usunięcia zaćmy. Dzieci są trzykrotnie bardziej narażone na ekspozycję na szkodliwe promienie UV niż dorośli.

„Nasze oczy są najbardziej wrażliwą częścią ciała, która jest bezpośrednio narażona na oddziaływanie promieni UV. Ochrona narządu wzroku przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych przez 365 dni w roku stanowi podstawowy element dbania o oczy i zapobiegania chorobom takim jak skrzydlik, zaćma czy zwyrodnienie rogówki” – mówi prof. Marta Misiuk-Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Kampania edukacyjna „Chroń swój wzrok cały rok” rozpoczęła się 24 września, kiedy to wybrane pomniki w trzech miastach Polski założyły żółte okulary. W ramach akcji w sierpniu 2013 r. zostało przeprowadzone także badanie omnibusowe na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków dotyczące świadomości na temat szkodliwego działania promieni UV.

„90 proc. spośród badanych osób noszących okulary zdaje sobie sprawę ze szkodliwego wpływu promieni UV na narząd wzroku. Jednak 30 proc. osób z tej grupy nie zdaje sobie sprawy, że należy się chronić przed promieniami UV również w pochmurne dni. Świadczy to o relatywnie niskiej świadomości Polaków dotyczącej ochrony oczu” – mówi prof. Hojło.

Jak wynika z badania 45 proc. osób noszących szkła korekcyjne uważa, że nie zabezpieczają one przed promieniowaniem UV. Tymczasem mogą nas przed nimi osłonić nie tylko okulary przeciwsłoneczne, ale również soczewki kontaktowe czy bezbarwne okulary, również korekcyjne. W momentach, gdy pogoda nie jest słoneczna lub jesteśmy w pomieszczeniu, noszenie okularów przeciwsłonecznych może pogarszać komfort widzenia. Swoją rolę jednak nadal będą spełniać soczewki i okulary z odpowiednimi powłokami.

Dotychczas jedynie w branży kosmetycznej wykorzystywany był współczynnik SPF (stosowany w kosmetologii) informujący konsumentów na ile dany kosmetyk chroni skórę przed promieniami UV. Natomiast aż 81 proc. użytkowników okularów uważa, że producenci szkieł powinni podawać, jaki wskaźnik ochrony przed UV mają wyprodukowanego przez nich bezbarwne szkła okularowe.

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej oczu E-SPF (Eye-Sun Protection Factor) uwzględnia pomiar zarówno przenikania, jak i odbijania promieniowania UV przez soczewkę okularową. Stosowanie go zapewnia prosty i skuteczny sposób na ocenę poziomu ogólnej ochrony oferowanej przez soczewkę okularową. Im wyższa wartość E-SPF, tym wyższy poziom ochrony przed szkodliwym UV.

Akcja edukacyjna „Chroń swój wzrok cały rok” ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność ochrony oczu przed promieniami UV przez 365 dni w roku, zawsze, niezależnie od pogody. Akcji patronują Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH oraz Katedra i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!