Lekarze: krew pępowinowa ma coraz więcej zastosowań w terapii

8 paź 2013 r.

Przeszczepienia komórek macierzystych z krwi pępowinowej znajdują zastosowanie nie tylko w terapii chorób krwi, ale też w leczeniu niektórych genetycznych schorzeń metabolicznych – mówili eksperci we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

Do ważnych zalet krwi pępowinowej specjalista zaliczył natomiast fakt, że do jej przeszczepienia nie jest potrzebna pełna zgodność antygenów tkankowych (tzw. antygenów HLA), jak to ma miejsce w przypadku szpiku czy krwi obwodowej. Mniejsze jest również ryzyko powikłania określanego jako choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi, które jest wywołane agresywną reakcją przeszczepionych komórek odporności przeciw tkankom biorcy. Może to stanowić poważne zagrożenie dla życia pacjenta.

Ciężkie przypadki tej choroby, w których nie działają żadne dostępne metody farmakoterapii, mogą objawiać się np. uszkodzeniem całych powierzchni skóry (tzw. dermatoliza) lub bardzo ciężkimi, wyniszczającymi biegunkami.

W ostatnich latach dobre wyniki w terapii tego powikłania uzyskuje się dzięki przeszczepom tzw. macierzystych komórek mezenchymalnych, w które szczególnie obfituje fragment sznura pępowinowego określany jako galareta Whartona. Po raz pierwszy macierzyste komórki mezenchymalne wykorzystano z sukcesem w terapii choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi w 2004 r. w Szwecji u dziewięcioletniego chłopca.

Zespół prof. Kałwaka w 2011 r. po raz pierwszy w Polsce zastosował komórki mezenchymalne z galarety Whartona w leczeniu ciężkiej postaci tego powikłania u 17-letniej pacjentki z zespołem mielodysplastycznym (tj. nowotworem krwi). Wymagana była do tego zgoda Komisji Bioetycznej. Dziewczynie podano dwie dawki komórek przygotowanych w PBKM. Już trzy tygodnie po przeszczepieniu drugiej dawki pacjentka mogła wyjść do domu.

„Dotychczas komórki mezenchymalne przeszczepiliśmy u sześciu pacjentów z oporną postacią choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi. Trzech z nich żyje” – powiedział prof. Kałwak. Dodał, że wyniki prawdopodobnie byłyby lepsze, gdyby istniała możliwość szybszego zastosowania tej metody. (PAP) jjj/

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!