Lek na nadciśnienie może pomóc leczyć raka

6 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Losartan, często stosowany lek na nadciśnienie może pomóc w leczeniu nowotworów dzięki swojemu rozszerzającemu działaniu na naczynia krwionośne – informuje „Nature Communications”.

Jak wykazały badania na myszach, stosowany od lat w leczeniu nadciśnienia losartan w połączeniu z typowymi lekami przeciwnowotworowymi może przedłużyć życie w przypadku raka piersi oraz trzustki. Rozszerzając naczynia krwionośne w guzie, losartan sprawia, że dociera do niego więcej leku przeciwnowotworowego. Nie wiadomo jednak, czy u ludzi efekt wydłużenia życia będzie podobny.

Obecnie amerykańscy specjaliści z Massachusetts General Hospital rekrutują do badań klinicznych osoby chorujące na nieoperacyjnego raka trzustki, chcąc sprawdzić skuteczność łączenia losartanu z lekami przeciwnowotworowymi. Obecnie tylko 5 proc. pacjentów z rakiem trzustki przeżywa z nim 5 lat lub więcej. Częściowo wynika to z faktu, że tylko u jednego na 10 pacjentów guz trzustki daje się zoperować.

Choć naukowcy nie liczą na całkowite wyleczenie, spodziewają się, że pacjenci dostający losartan będą mogli przeżyć o kilka miesięcy bądź lat dłużej niż bez niego. Wprawdzie lek ten w praktyce okazał się bezpieczny, jednak nie wiadomo czy wszyscy pacjenci z rakiem dobrze na niego zareagują i czy nie dojdzie do jakichś szkodliwych interakcji z innymi lekami. (PAP) pmw/ ula/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!