Sukces terapii genowej w walce z nowotworami hematologicznymi

9 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Leczenie białaczki i innych nowotworów krwi, a także szpiku kostnego za pomocą terapii genowej, która przekształca limfocyty w namierzających i niszczących raka "żołnierzy" przynosi bardzo dobre rezultaty - informuje agencja Associated Press.

Do chwili obecnej przynajmniej sześciu zespołom naukowców udało się zastosować terapię genową u ponad 120 pacjentów z zaskakująco dobrymi wynikami. W jednych z badań prowadzonych na Uniwersytecie Pensylwanii wzięło udział pięć dorosłych osób i 22 dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną. Z wyjątkiem trojga dzieci, u wszystkich pacjentów w wyniku terapii genowej nastąpiła pełna remisja (uzyskano prawidłowy obraz krwi). U kilkorga z nich po pewnym czasie nastąpił jednak nawrót choroby.

Podczas terapii genowej z krwi pacjenta wyizolowane zostają limfocyty T (komórki układu odpornościowego), które następnie ex vivo wyposażane są w gen celujący w nowotwór, by potem ponownie trafić do organizmu pacjenta. Leczenie ma efekty uboczne, takie jak silne objawy grypopodobne, jednak są one tymczasowe.

"Podajemy pacjentom żywy lek - permanentnie zmienione komórki, które w organizmie pacjenta ulegają podziałom, tworząc armię walczącą z rakiem" - mówi dr David Porter z Uniwersytetu Pensylwanii, zaangażowany w badania nad skutecznością terapii genowej.

Dotychczas terapię genową stosowano eksperymentalnie u pacjentów, w przypadku których zawiodły inne formy leczenia. Zdaniem badaczy, ma ona szansę stać się pierwszą terapią genową zaaprobowaną w USA i drugą terapią genową zaaprobowaną w Europie. Jako pierwszą Komisja Europejska zatwierdziła terapię genową dla pacjentów cierpiących na rzadką chorobę genetyczną, hiperchylomikronemię, powodującą zaburzenia w metabolizmie tłuszczów.(PAP) koc/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!