Eksperci: zwlekanie z poczęciem potomstwa głównym powodem niepłodności

25 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Zbyt długie zwlekanie z poczęciem potomstwa jest głównym powodem coraz większych trudności Polaków z płodnością – przekonywali eksperci podczas konferencji prasowej, która w środę odbyła się w Warszawie.

Specjaliści podkreślali, że w naszym kraju z powodu niepłodności leczy się ponad 600 tys. par. Drugie tyle par nie podejmuje żadnych starań, żeby doczekać się potomstwa.

Prof. Rafał Kurzawa z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwrócił uwagę, że kilkadziesiąt lat temu Polki rodziły pierwsze dziecko mając przeciętnie 25 lat, teraz - 29 lat. "Jest to niepokojące, gdyż w późniejszym wieku kobiety mają zwykle większe trudności z zajściem w ciążę, szczególnie gdy są po 30. roku życia” – powiedział specjalista.

Druga przyczyna trudności z doczekaniem się potomstwa to nadmierne stresy związane z pracą i codziennymi problemami. Dopiero na trzecim miejscu - wśród głównych przyczyn niepłodności - eksperci wymienili styl życia, w tym przede wszystkim palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, oraz otyłość.

"Sama otyłość u kobiety o 50 proc. zmniejsza szanse na zajście w ciążę. Jeśli zatem zwleka ona z decyzją o posiadaniu dzieci, jej szanse na doczekanie się potomstwa spadają dramatycznie” – podkreślił prof. Kurzawa.

Od kilkudziesięciu lat niepokojąco spada płodność mężczyzn. Przed II wojną światową przeciętny Europejczyk miał prawie dziesięciokrotnie więcej plemników w jednym mililitrze nasienia niż współcześni mężczyźni. "Z tego powodu trzeba było po raz kolejny zmienić normy. Do niedawna za prawidłową liczbę plemników uznawano 20 mln, teraz wystarczy mieć 14 mln (w jednym mililitrze nasienia - przyp. PAP)" – dodał specjalista.

Prof. Prof. Sławomir Wołczyński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powiedział, że przyczyną kłopotów z płodnością u kobiet są niektóre schorzenia, takie jak endometrioza (przemieszczenie śluzówki macicy w inne miejsca ciała), zaburzenia hormonalne i stany zapalne.

Płodność może zmniejszyć również leczenie wielu schorzeń, na przykład chorób nowotworowych. "U kobiet szansę na zajście w ciążę zmniejszają nawet operacje w obrębie jamy brzusznej" – dodał prof. Kurzawa.

Psycholog Izabela Grzyb z Centrum Medycznego Macierzyństwo w Krakowie powiedziała, że jest wiele przypadków tzw. niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyny nie są znane. Przypada na nią 30 proc. wszystkich kłopotów z zajściem w ciążę. Często powodem tego są problemy psychologiczne, niektórym osobom może zatem pomóc psychoterapia lub zmiana stylu życia.

Nie należy tylko zwlekać z podjęciem leczenia, gdy para nie może uzyskać ciąży – podkreślali specjaliści. Jeśli nie udaje się tego osiągnąć przez rok regularnego współżycia, należy pomyśleć o konsultacji u specjalisty. Dotyczy to szczególnie kobiet, które są już po 30. roku życia. (PAP) zbw/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!