Eksperci: leczenie chorych na SM nie powinno się kończyć po 5 latach

24 wrz 2013 r.

Chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) powinni mieć dostęp do leczenia immunomodulującego dopóty dopóki ono działa – przekonywali eksperci we wtorek podczas debaty w Warszawie. Podkreślali, że Polska jest jedynym krajem UE, który refunduje to leczenie tylko przez pięć lat.

W dodatku koszty choroby związane są również z jej wpływem na życie całej rodziny – bliscy pacjenta niejednokrotnie rezygnują z pracy lub muszą pracować w mniejszym wymiarze godzin, by się nim opiekować, tłumaczyła dr Kobelt.

Dlatego w Szwecji opłaca się np. zatrudniać asystentów osób z SM. „W ten sposób odciąża się krewnych, którzy mogą przeznaczyć ten czas na coś innego, np. na realizację zawodową” – wyjaśniła.

Debatę pt. „Oblicze Polskiego SM – Problem Społeczny” zorganizowały Parlamentarny Zespół ds. Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja NeuroPozytywni. (PAP) jjj/ abe/

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!