Naukowcy potrafią postarzyć komórki macierzyste

10 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Proces starzenia się indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych można przyspieszyć dzięki zastosowaniu progeryny – zawiadamia czasopismo „Cell Stem Cell”.

Badacze ze Sloan-Kettering Institute for Cancer Research (USA) opracowali metodę, która umożliwia przekształcenie niedojrzałych indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych (iPSC) w struktury charakterystyczne dla starego organizmu, a tym samym pozwala na modelowanie i badanie chorób neurodegeneracyjnych występujących u ludzi w podeszłym wieku, np. choroby Parkinsona.

Przyspieszenie procesu starzenia się wywołano za sprawą wystawienia komórek na działanie białka o nazwie progeryna.

„Przy wykorzystaniu obecnych technik musielibyśmy hodować pluripotente komórki macierzyste przez ponad 60 lat, aby mieć możliwość badania chorób wieku starczego. Teraz, dzięki zastosowaniu progeryny, możemy skrócić proces starzenia się do kilku dni lub tygodni” – mówi Lorenz Studer, jeden z badaczy.

Indukowane pluripotentne komórki macierzyste uzyskuje się poprzez przekształcenie komórek skóry pobranych od osób badanych. Z otrzymanych niewyspecjalizowanych struktur można wyhodować z kolei różne inne rodzaje komórek, m.in. komórki nerwowe. Jednak powstałe komórki są zazwyczaj niedojrzałe i potrzeba kilku miesięcy, by osiągnęły pełną funkcjonalność, a dużo więcej czasu, aby zaobserwować u nich oznaki starzenia się.

W ramach badania naukowcy pobrali od ochotników komórki skóry i komórki nerwowe, aby poddać je działaniu progeryny. Okazało się, że szybko zaczęły one wykazywać cechy charakterystyczne dla starszych struktur.

Następnym etapem eksperymentu było pobranie komórek skóry od pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona, przekształcenie ich w komórki macierzyste, a następnie w komórki nerwowe oraz ostatecznie poddanie ich przyspieszonemu procesowi starzenia się przy zastosowaniu progeryny.

Zaobserwowano, że uzyskane komórki zachowują się tak samo i występują w nich takie same uszkodzenia jak w komórkach znajdujących się w organizmach chorych ludzi. (PAP) ooo/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!