"Puls Biznesu": Polskie firmy idą na wojnę z rakiem

20 wrz 2013 r.

Selvita Labs. Fot. Facebook, profil Selvita S.A.

Naukowcy z Polski chcą dać światu broń przeciw nowotworom. Pomogą pieniądze z NCBR – informuje "Puls Biznesu".

W Polsce ponad 300 tys. osób choruje na raka. Jak zapowiadają eksperci, ta liczba będzie szybko rosnąć. Nie dziwi więc fakt, że firmy farmaceutyczne, również z Polski, wzięły pod lupę właśnie ten segment rynku.

Onkologii dotyczy większość z ośmiu projektów badawczych, jakie prowadzi biotechnologiczna Selvita. Cząsteczka SEL24 ma stać się innowacyjnym lekiem przeciwko białaczce oraz chłoniakowi, a SEL120 - pomóc chorym walczącym z rakiem jelita grubego.

"Prowadzimy rozmowy z kilkoma międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi, które są zainteresowane odkupieniem praw do tych potencjalnych leków. Liczymy, że jedna umowa zostanie podpisana do końca bieżącego roku. Koncerny będą prowadzić badania kliniczne, które - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - powinny rozpocząć się za rok" - mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes i główny akcjonariusz Selvity.

Jeden z projektów Selvity dotyczy metabolizmu komórek nowotworowych. Spółka chce opracować cząsteczkę, która go zahamuje. Na te badania Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które przyznało firmie grant: 17 mln zł. (PAP) tpo/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!