Ekspert: w Polsce dyskopatia leczona jest przeszczepem komórek

20 wrz 2013 r.

Szpital św. Elżbiety - Mokotowskie Centrum Medyczne. Fot. Facebook, profil Szpitala św. Elżbiety - Mokotowskiego Centrum Medycznego

Nie tylko w Niemczech, lecz również w Polsce wykonywane są nowatorskie zabiegi leczenia dyskopatii przy użyciu przeszczepu komórek – poinformował PAP warszawski neurochirurg dr Mariusz Głowacki. Wkrótce ukaże się na ten temat publikacja naukowa.

Dr Mariusz Głowacki ze Szpitala św. Elżbiety – Mokotowskie Centrum Medyczne od 2009 r. prowadzi wraz z zespołem badania nad regeneracją krążków międzykręgowych (tzw. dysków). „W latach 2010 - 2012 wykonałem 50 zabiegów transplantacji własnych komórek pacjenta do dysków” – dodaje specjalista.

Przeszczepiane komórki pochodziły z hodowli komórkowej prowadzonej w laboratorium Impomed Centrum w Otwocku, po ich wcześniejszej izolacji z pobranego od pacjenta materiału. Do transplantacji w każdym przypadku uzyskano od 30 do 40 mln komórek. Każdy z 50 pacjentów był monitorowany klinicznie i radiologicznie w rezonansie magnetycznym przez okres 12 miesięcy. Wyniki badań były już przedmiotem kilku doniesień zjazdowych, a obecnie są przygotowane do publikacji.

Od 2012 r. ta nowatorska metoda leczenia jest dostępna w Szpitalu Św. Elżbiety w Warszawie przy ul. Goszczyńskiego 1 (zabiegi są wykonywane w Oddziale Neurochirurgii). Niestety, nie jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Badania nad regeneracją krążków międzykręgowych prowadzone są w Zakładzie Kliniczno-Badawczym Neurochirurgii Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Do 2012 r. były one finansowane z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wczoraj informowaliśmy, że leczeniem dyskopatii przy użyciu przeszczepu komórek zajmuje się neurochirurg i szef kliniki Avicenna w Berlinie dr Munther Sabarini. W sierpniu 2013 r. przeprowadził on taki zabieg u pierwszego pacjenta z Polski. (PAP) zbw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!