U 12 proc. uczniów w Warszawie wykryto zaburzenia słuchu

11 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Podczas badań przesiewowych w warszawskich szkołach u 12 proc. uczniów z klas I i VI szkół podstawowych wykryto zaburzenia słuchu - podał w środę stołeczny ratusz. Niedosłuch negatywnie wpływa na zachowanie dziecka, koncentrację uwagi i tempo rozwoju - zaznaczono.

Program badań przesiewowych w formie pilotażu był realizowany w 2007 roku. Wówczas u blisko u 24 proc. dzieci wykryto zaburzenia słuchu. Od 2008 roku do 2010 program skierowany był tylko do uczniów klas VI, a z uwagi na jego wyniki podjęto decyzję o jego rozszerzeniu i włączeniu od 2011 roku również uczniów klas I.

W latach 2008-2013 (do 19 listopada) przebadano w sumie ponad 75 tys. uczniów; zaburzenia słuchu wykryto u ponad 9 tys. z nich (12 proc.). Ponad cztery tysiące uczniów zostało skierowanych do dalszej diagnozy.

W komunikacie zaznaczono, że zaburzenia słuchu we wczesnym okresie rozwoju dziecka znacząco ograniczają zakres jego doświadczeń.

"Niedosłuch negatywnie wpływa na zachowanie dziecka, koncentrację uwagi oraz tempo ogólnego rozwoju. Skutkiem zaburzeń słuchu są problemy w adaptacji do środowiska szkolnego, zaburzenia komunikowania się i ograniczenia w przyswajaniu wiedzy. Wczesne wykrycie niedosłuchu oraz podjęcie właściwej interwencji może znacząco ograniczyć niekorzystny wpływ zaburzeń słuchu na wyniki nauczania" - zaznaczono.

Zaburzenia słuchu i ich negatywny wpływ na jakość życia, zaliczane są w Polsce, podobnie jak w innych krajach zurbanizowanych, do jednego z najpoważniejszych problemów społecznych. Badania epidemiologiczne przeprowadzane w ostatnich 20 latach wykazują, że różnego rodzaju zaburzenia i problemy ze słuchem mogą dotyczyć nawet ok. 1/3 populacji osób dorosłych - podaje stołeczny ratusz.

Natomiast z przeprowadzonych dotychczas badań przesiewowych wśród dzieci i młodzieży wynika, że różnego rodzaju zaburzenia słuchu mogą dotyczyć prawie 20 proc. badanych - podkreślono. "Przyjmując, że w Polsce populacja dzieci w wieku od 6 do 14 lat wynosi około 4 mln, to może oznaczać, że tylko w samym województwie mazowieckim problemy ze słuchem może mieć blisko 100 tys. dzieci i młodzieży" - zaznaczono.

Warszawa prowadzi programy zdrowotne, które umożliwiają wykrycie u dzieci ze szkół podstawowych wad wzroku, postawy, słuchu, profilaktyki jamy ustnej, sprawności fizycznej, a u młodzieży choroby nadciśnieniowej. W 2013 r. w ramach programu "Zdrowy uczeń" zostało przebadanych 170 tys. uczniów, w jego ramach prowadzona jest m.in. profilaktyka uzależnień, chorób zakaźnych czy wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. (PAP) kno/ bos/ jbr/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!