Wyraźna poprawa wyników leczenia u chorych na nowotworowy w Polsce

20 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Wyraźnie poprawiła się skuteczność leczenia chorób nowotworowych w Polsce - powiedział w piątek w Warszawie prof. Krzysztof Herman, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u ponad połowy chorych.

„Polska onkologia przestaje plasować się w ogonie Europy, choć jeszcze wiele mamy do zrobienia” – podkreślił specjalista podczas seminarium poświęconego innowacjom w onkologii oraz ich dostępności w naszym kraju.

Z najnowszych danych Narodowego Funduszu Zdrowia z lat 2005-2007 wynika, że odsetek pięcioletnich przeżyć zwiększył się do 52 proc. Jest on zatem o 10 punktów procentowych większy niż w latach 2000-2002, gdy opublikowano badania Eurocare-4.

Wynikało z nich, że w tym okresie pięcioletnie przeżycia uzyskiwano w Polsce jedynie u 42 proc. pacjentów, przy czym w Europie średnia skuteczność leczenia - mierzona pięcioletnimi przeżyciami - przekraczała wtedy 48 proc.

Herman przyznał, że w latach 2005-2007 pięcioletnie przeżycia chorych na nowotwory zwiększyły się w całej Europie. „W badaniach Eurocare-5, które dopiero mają być opublikowane, pięcioletnie przeżycia najprawdopodobniej zwiększyły się do 53-57 proc.” – dodał.

W niektórych krajach są one jeszcze dłuższe. W USA w 2005 r. u 66 proc. pacjentów onkologicznych uzyskiwano pięcioletnie przeżycia. W 2006 r. ogólna skuteczność leczenia nowotworów w Norwegii wyniosła ponad 68 proc., w Niemczech – 62 proc., a w Austrii - 61 proc.

W leczeniu niektórych nowotworów efekty terapii są w Polsce podobne jak w innych krajach. W przypadku raka piersi odsetek pięcioletnich przeżyć zwiększył się do 80 proc. (w Norwegii sięga 89 proc.). Skuteczność leczenia raka jelita grubego wzrosła do 52 proc. i jest podobna jak w Anglii, gdzie sięga 55 proc. (w Norwegii wynosi 64 proc.).

Najlepsze efekty uzyskujemy w leczeniu tarczycy – aż 96 proc. Polaków żyje co najmniej 5 lat od wykrycia choroby. W Norwegii udaje się wyleczyć 95 proc. chorych z tym nowotworem, a w Anglii – 94 proc. Skuteczność leczenia raka prostaty sięga w naszym kraju 80 proc.

Ogółem skuteczność leczenia chorób nowotworowych w Polsce co roku poprawia się o 1-2 proc. Liczba wszystkich chorych onkologicznych w latach 2005-2007 przekroczyła 380 tys. (są to przypadki choroby potwierdzone badaniami histopatologicznymi).

„Nadal jednak wskaźnik przeżyć pięcioletnich jest około 10 proc. niższy niż w Europie Zachodniej” – przyznał Herman. Aby to zmienić, trzeba przede wszystkim poprawić skuteczność leczenia nowotworów przewodu pokarmowego oraz kobiecych narządów rodnych.

Specjalista zwrócił również uwagę na dość duże różnice w wynikach leczenia występujące między poszczególnymi województwami – sięgają one około 10 proc. Wynika to z tego, że nie we wszystkich ośrodkach jest taka sama jakość leczenia. Nie wszędzie stosowane są te same standardy terapii, choć są ustalane przez międzynarodowe autorytety medyczne.

Herman powiedział, że powodem tego jest niewłaściwy poziom finansowania niektórych procedur medycznych. Szpital preferuje nie to, co jest lepsze dla chorego, lecz to, co jest bardziej opłacalne. „To tutaj należy w pierwszej kolejności szukać dalszej poprawy skuteczności leczenia nowotworów Polsce” – podkreślił specjalista.

Prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem, zwrócił uwagę na ograniczenia w dostępności do terapii onkologicznych. Świadczenia gwarantowane - powiedział - powinny być udzielane pacjentom bez zwłoki, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Tymczasem dostępność do nich zamiast się poprawiać, to wydaje się, że się raczej pogarsza.

Przyznał, że są też pozytywne wiadomości, takie jak np. stabilizacja umieralności w przypadku raka piersi czy poprawa wyników leczenia w onkologii dziecięcej.

Spotkanie zorganizowała Fundacja Watch Health Care zajmująca się monitorowaniem świadczeń zdrowotnych i procedur medycznych.

Zbigniew Wojtasiński (PAP) zbw/ krf/ jbr/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!