Raport: w USA spada liczba zgonów z powodu nowotworów

19 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Ponad 1 mln Amerykanów udało się uchronić przed zgonem z powodu choroby nowotworowej od 1990 r. – wykazał raport American Association for Cancer Research (AACR). Liczba osób żyjących z nowotworem zwiększyła się w USA do 13,7 mln.

Według autorów raportu „Cancer Progress Report 2013”, jest to głównie zasługa wprowadzenia nowej generacji leków przeciwnowotworowych, które wydłużyły życie chorych.

Jedynie w 2012 r. Amerykańska Agencji Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użycia 11 takich preparatów. Większość z nich stosowana jest w tzw. terapii celowanej. Coraz częściej wprowadzane są również szczepionki terapeutyczne na choroby nowotworowe (tzw. immunoterapia).

Prezes AACR dr Charles Sawyers podkreśla, że w ten sposób spłacają się wydatki, jakie w ostatnich 30 latach poniesiono na lepsze poznanie mechanizmów rozwoju różnych chorób nowotworowych. Coraz więcej chorych żyje dłużej albo nowotwór stał się u nich chorobą przewlekłą, a jeśli umierają to z innych przyczyn.

Choroby nowotworowe występują coraz częściej, głównie z powodu starzenia się społeczeństw krajów uprzemysłowionych. O ile w 2008 r. wykryto je u 12,8 mln ludzi na świecie, to przewiduje się, że w 2030 r. zachoruje na nie 22,2 mln osób.

W 2013 r. choroby nowotworowe zostaną wykryte u 1,6 mln Amerykanów, a ponad 580 tys. umrze z ich powodu. Najczęściej chorują osoby starsze. Aż 75 proc. pacjentów onkologicznych jest po 55. roku życia. (PAP) zbw/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!