Pacjentka po przeszczepie twarzy w ciężkim stanie, ale pełna optymizmu (opis)

12 gru 2013 r.

Stan 26-letniej pacjentki, która 4 grudnia przeszła całkowity przeszczep twarzy w Centrum Onkologii w Gliwicach jest ciężki, ale stabilny – podali w czwartek lekarze. Psychicznie czuje się dobrze, jest pełna optymizmu.

„Nasze doświadczenie z pierwszego przeszczepu bardzo pomogło w kolejnym. Ten był trudniejszy, mimo że nie obejmował struktur kostnych. Powierzchnia i złożoność była znacznie większa. Etap resekcyjny - usunięcie bardzo dużej powierzchni masy guzów było szczególnym wyzwaniem”- powiedział prof. Maciejewski.

Centrum Onkologii dostało na przeprowadzenie drugiego przeszczepu 200 tys. zł z Ministerstwa Zdrowia. Jak poinformowano, to niewystarczające środki, uzupełniono je z budżetu placówki.

Gliwickie Centrum Onkologii to jedyny w Polsce ośrodek wykonujący przeszczepy twarzy. Lekarze przygotowywali się do nich przez kilka lat, m.in. ćwicząc na zwłokach.

Transplantacje te są adresowane do osób trwale okaleczonych lub zeszpeconych w wyniku chorób czy wypadków, którym nie są w stanie pomóc nawet operacje rekonstrukcyjne. Według szacunków prof. Maciejewskiego takiej pomocy może potrzebować w Polsce ok. 100 osób. (PAP) lun/ agt/ ura/

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!