Niski poziom steroidów może być przyczyną poronień

18 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Udało się ustalić, dlaczego u niektórych kobiet dochodzi do nawracających poronień, zwanych też nawykowymi. Przyczyną tego jest niski poziom hormonów steroidowych – informuje "The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.

Mniej więcej co siódma ciąża kończy się poronieniem. W większości wypadków kolejna ciąża przebiega bez problemów, jednak zdarzają się tak zwane poronienia nawykowe - mówimy o nich, gdy dochodzi do trzech lub więcej poronień pod rząd. W Wielkiej Brytanii problem dotyczy co setnej kobiety. Poronienia nawykowe są dla nich ogromnym obciążeniem psychicznym.

Przyczyny zjawiska wciąż nie zostały dokładnie poznane. Głównym podejrzanym wydawały się komórki odpornościowe NK, których jest szczególnie dużo w macicach kobiet ze skłonnością do poronień. Część specjalistów uważała, że pomocne może być podawanie hormonów steroidowych.

Z badań opublikowanych przez naukowców z University of Warwick wynika, że obecność komórek NK nie jest przyczyną, a objawem zmian w wyściółce macicy. Chodzi o zbyt niski poziom hormonów steroidowych, mogący się przyczyniać do niektórych poronień ze względu na gorsze przygotowanie śluzówki macicy do przyjęcia zarodka. Kluczowe znaczenie dla udanej terapii miałoby zidentyfikowanie właściwych pacjentek, ponieważ steroidy mogą także pogorszyć problem.

Specjaliści przestrzegają kobiety, by nie próbowały stosować steroidów na własną rękę, ponieważ także za wysoki poziom tych hormonów sprzyja poronieniu. (PAP) pmw/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!